Izvor: S media, 23.Jan.2012, 20:11 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Protest zbog smene upravnika Narodne biblioteke
Više nevladinih organizacija danas je protestovalo i izrazilo zabrinutost zbog načina na koji je Vlada razrešila upravnika Narodne biblioteke Sretena Ugričića, što, kako naglašavaju, ukazuje na brutalni atak na osnovna ljudska prava i slobode.
Ugričić je razrešen dužnosti po hitnom postupku na telefonskoj sednici Vlade, sa obrazloženjem da je navodno podržao "planirani atentat na kompletan državni vrh Srbije", piše u saopštenju Gradjanske inicijative, >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << Jukoma, Helsinškog odbora, Beogradskog centra za ljudska prava i Centra za praktičnu politiku.
Još jedna smena zbog podrške Nikolaidisu?
Ugričić: Ceo život se borim protiv terorizma!
Vlada smenila Sretena Ugričića
Te nevladine organizacije, okupljene u Kući za ljudska prava i demokratiju, zatražile su da se povuče odluka o smeni Ugričića.
U saopštenju se navodi da izjava ministra unutrašnji poslova Ivice Dačića da Ugričić može iz zatvora da podržava crnogorskog književnika Andreja Nikolaidisa "svedoči o bahatoj uzurpaciji nadležnosti, i o pritisku izvršne vlasti na institucije, posebno one iz sfere kulture".
Prema mišljenu NVO, medijska hajka koja je sledila objavljivanju teksta Andreja Nikolaidisa, kao i progon Ugričića ukazuju na to da se iza tog linča kriju mnogo dublji razlozi.
U saopštenju se traži da se o smeni upravnika Narodne biblioteke javno izjasni ministar kulture Predrag Marković, kao i da se oglasi Tužilaštvo jer je u njegovoj nadležnosti reagovanje na eventualni govor mržnje i zloupotrebu slobode izržavanja.
(Beta)














