Protest u Tirani zbog incidenata u Makedoniji

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 13.Mar.2012, 17:31   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Protest u Tirani zbog incidenata u Makedoniji

TIRANA/SKOPLJE -

Desetine Albanaca protestovalo je danas ispred makedonske ambasade u Tirani zbog nedavnih incidenata u toj susednoj zemlji između Makedonaca i Albanaca.

Grupa demonstranata u albanskom gradu Burelu zapalila je danas makedonsku zastavu na protestu protiv, kako se navodi, policijske brutalnosti protiv albanskog stanovništva u Makedoniji, što je odmah naišlo na osudu makedonskog Ministarstva spoljnih poslova.

Mediji u Albaniji i Makedoniji objavili >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << su vest i video materijal o grupi demonstranata u Burelu koji pale makedonsku zastavu i pritom uzvikuju parole "Hoćemo etničku Albaniju" i "Dole Makedonija".

Ministarstvo spoljnih poslova Makedonije osudilo je današnji incident u Burelu, kao i parole i skandiranje sa uvredljivom sadržinom za vreme protesta ispred makedonske ambasade u Tirani, koji su bili organizovani povodom međuetničkih incidenata u Makedoniji proteklih dana.

"Očekujemo da albanske vlasti u duhu dobrosusedskih odnosa osude ovakve incidente, preuzmu mere za otkrivanje počinilaca, kao i odgovarajuće mere za sprečavanje eventualnih incidenata sličnog karaktera", navodi se u saopštenju Ministarstva.

Ujedno se dodaje da takvi incidenti ne idu u prilog odličnih dobrosusedskih odnosa između Makedonije i Albanije i izgradnje poverenja između dva naroda.

Albanski mediji navode da je paljenje zastave Makedonije odgovor na to što su pripadnici u Makedoniji nepoznate "Hrišćanske organizacije" zapalili albansku zastavu. Prema toj informaciji, dvoje maskiranih su zapalili albansku zastavu i pozivali na ujedinjenje hrišćana protiv Albanaca i muslimana uopšte.

Ivanov:Recite ne međuetničkom nasilju

Predsednik Makedonije Đorđe Ivanov danas je uputio apel građanima da kažu "ne" međuetničkom nasilju, da ne dozvole da budu isprovocirani i da jedni drugima pruže ruku prijateljstva.

Predsednik Ivanov je poručio da će svi oni koji se služe nasiljem i koji žele da dovedu u pitanje zajedničko življenje biti kažnjeni od strane sistema.

"Naše društvo više nema mesta za etničke sudare i netrpeljivost.

Svi mi se sa bolom sećamo gorkog ukusa konflikata koji su nam se desili pre više od jednu deceniju. To smo zajedno prevazišli, okrenuli smo novu stranicu i novi početak, rekao je predsednik Ivanov na jednom skupu u Skoplju.

U Makedoniji policija intenzivno radi na otkrivanju huligana koji su prošlog vikenda učestvovali u međuetničkim sukobima zbog kojih je privedeno najmanje 35 osumnjičenih.

Prema najnovijim izveštajima, pripadnici snaga bezbednosti rade na rasvetljivanju incidenata u kojima je pretučeno dvadesetak maloletnika ali i starijih osoba. Posle serije međuetničkih incideta u Skoplju i Tetovu, na snazi je povećano prisustvo policije na terenu kako bi se sprečili novi incidenti.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.