Izvor: Blic, 12.Feb.2009, 06:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Promene poslovnika - konačno!
Nataša Vučković, narodni poslanik (DS)
Loša reputacija parlamenta podstakla je proteklih dana, pored stalnih kritika o neefikasnosti Skupštine, i dodatne rasprave o tome treba li ukinuti prenose skupštinskih sednica. Još jedna reakcija na nezadovoljstvo onim što se iz Skupštine vidi i čuje.
Poslanici vladajuće većine, tako često napadani zbog nesposobnosti da „uvedu red” u Skupštinu, ovih dana su podneli predlog da se poslovnik izmeni u jednom >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << malom ali značajnom delu, i time preuzeli na sebe inicijativu za promenu. Rasprava o tom predlogu biće ove nedelje, možemo da pretpostavimo da će debata biti burna. Kao i uvek kad se predlažu promene, otpori promenama postoje. Najbolje je kad se promene mogu ostvariti konsenzusom, ali kad takvog konsenzusa nema, znači li da ne treba da bude promena?
Prvenstveni zadatak svakog skupštinskog poslovnika je da predvidi jasnu proceduru za ostvarivanje sve tri funkcije parlamenta - zakonodavne, predstavničke i kontrolne. Donošenje zakona, zastupanje interesa građana i kontrola rada vlade jeste ono što radi parlament. Ali, činjenica da je parlament uvek prvenstveno naznačen kao zakonodavni organ, govori da je zakonodavna funkcija primarna.
Sigurno je da nije uvek jasna granica između ovih funkcija i da i onda kad raspravljamo o zakonu, mi predstavljamo građane i kontrolišemo vladu. Ali, s druge strane, skoro svi parlamenti u svetu imaju odvojen postupak za donošenje zakona od vođenja debata o aktuelnim i hitnim temama i od postavljanja pitanja vladi. U skupštinskoj proceduri čekaju brojni „evropski zakoni” - nije li krajnje vreme da, kao narodni predstavnici, počnemo da se bavimo svojim osnovnim poslom?
Šta ne treba očekivati od poslovnika? Čak i kad je najbolji, poslovnik nije nikakav „automatski pilot”. Poslovnik treba primeniti. To zavisi od predsedavajućeg, ali najviše zavisi od samih poslanika i toga da li im je zaista stalo da poboljšaju ugled institucije i zemlje u celini. Jer, svako obezvređivanje parlamenta znači ugrožavanje stvarnog narodnog suvereniteta.











