Izvor: Politika, 27.Dec.2007, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Profit naftaša 150 miliona dolara
Novi Sad – Ostvarena dobit Naftne industrije Srbije u 2007. premašuje osam milijardi dinara, odnosno oko 150 miliona dolara, što je najviše do sada, rečeno je juče na konferenciji za novinare u sedištu nacionalne naftne kompanije u Novom Sadu. Na osnovu prvih rezultata poslovanja NIS-a u ovoj godini, čelnici državne kompanije su ocenili da će ona biti dobra "udavača" u predstojećoj privatizaciji. Međutim, da li će se to dogoditi na tenderu ili na osnovu, kako je rečeno, >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << ponude vlade Ruske Federacije koja podrazumeva sistemsko rešavanje snabdevanja Srbije energentima, oni nisu želeli da spekulišu, uz obrazloženje da je od modela prodaje kompanije važnije koliko će koja metoda biti povoljnija za našu zemlju.
Državna naftna kompanija ima 12.350 zaposlenih, što je manje za pet odsto nego u prošloj godini, a u idućoj neće biti smanjenja broja radnika. Prosečna neto zarada u prvih devet meseci ove godine iznosila je 40.487 dinara, a u novembru 42.277 dinara.
Za investicije je utrošeno oko šest i po milijardi dinara, a najveći deo izdvojen je za projekte zaštite životne sredine, modernizaciju rafinerijske prerade i rekonstrukciju većeg broja od ukupno 500 benzinskih stanica ove kompanije. Iako su sredstva za investicije tokom ove godine povećana za 15 odsto u odnosu na prethodnu i iznose šest i po milijardi dinara, predsednik Upravnog odbora Željko Popović je rekao da rezultati u investiranju nisu zadovoljavajući, nagovestivši da će u predstojećoj godini za razvojna ulaganja biti izdvojene čak 22 milijarde dinara.
Kako je istakao generalni direktor Srđan Bošnjaković, tokom ove godine naftaši Srbije su proizveli 720.000 tona nafte iz sopstvenih nalazišta (u Angoli 79.000 tona), preradili su 3,7 miliona tona ovog energenta i ostvarili promet naftnih derivata od 2,43 miliona tona.
Učešće NIS-a na tržištu naftnih derivata u Republici iznosilo je ove godine oko 62 procenta od ukupnih potreba domaćih potrošača energenata. To učešće iznosi 57 odsto kada je reč o tečnom naftnom gasu do 76 odsto u snabdevanju motornim benzinom, dok snabdevanje mazutom pokriva 71, a dizel-gorivom 60 procenata potrošnje.
Čelnici NIS-a su iskazali zadovoljstvo povećanjem prometa tečnog naftnog gasa, koji u ovoj godini iznosi oko 188.000 tona, što je u odnosu na lanjski više za 48.000 tona.
[objavljeno: ]









