Profit i od živih i od mrtvih

Izvor: Vesti-online.com, 21.Apr.2015, 08:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Profit i od živih i od mrtvih

Od 16. aprila kada je prijavljena epidemija salmonele u privatnom Domu za stara lica Dvoje u Vranićima kraj Čačka, do sada je umrlo pet osoba i u ovom trenutku je neizvesno da li će ovo biti i konačan broj žrtava zaraze salmonelom.

Ovaj tragični ishod ponovo je u centar pažnje stavio osetljivu temu - stanje u domovima za smeštaj odraslih i starih osoba?

Poslednji slučaj u Vranićima doneo je i novi aspekt zloupotreba u ovoj oblasti, pa se tako saznalo da je >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << vlasnik tog doma Pero Marić istovremeno i vlasnik prodavnice pogrebne opreme u čačanskom naselju Ljubić!

Neko bi mogao da kaže da je čovek samo pokazao sposobnost da zaokruži posao - od smeštaja i brige za stare do njihovog sahranjivanja - ali je ipak dominantan utisak da se u oblasti socijalne brige za stare i nemoćne pre svega razmišlja o brzoj zaradi i nedovoljnoj državnoj kontroli.

Ministar za rad, zapošljavanje i socijalnu politiku Aleksandar Vulić juče se, međutim, požalio da 175 domova za stare koliko ih ima u Srbiji, kontroliše svega deset inspektora.

- Naša inspekcija i pored toga uradila je prošle godine više kontrola nego u prethodnih 10 godina i zatvorila 22 ilegalna doma za stare - tvrdi Vulin.

Svako ko je tražio smeštaj za svog obolelog roditelja ili bliskog srodnika, mogao se uveriti da na tržištu ovih usluga vlada rasulo, pa čak i tamo gde ste spremni da izdvojite ogroman novac za srpske uslove, a to je između 500 i 700 evra mesečno, koliko u proseku košta smeštaj u dvokrevetnoj sobi.

Od neadekvatnog prostora koji se stavlja u funkciju doma do higijene, kvaliteta hrane i onog najosetljivijeg segmenta - zdravstvene usluge. Zbog ovog poslednjeg, većina ljudi nastoji da, kada već mora, svog rođaka radije smesti u državni dom, gde osim lekara opšte prakse, postoji i internista. Državni su, međutim, prebukirani i praktično se tek smrću jednog korisnika otvara mesto za prijem novog.

Inače, inspektori socijalne zaštite su u januaru prošle godine zabranili rad ilegalnog doma u vlasništvu Petra Marića, ali je on već u aprilu za isti objekat dobio licencu na pet godina.

Brojka od 55 rešenja zabrane rada koje je nadležna inspekcija izrekla za privatne staračke domove u periodu od aprila 2004. do avgusta 2014. godine, i to samo za centralnu Srbiju, takođe sama za sebe dovoljno govori.

Vanredni inspekciji nadzor je utvrdio da dom u Vranićima nije imao dovoljno stručnog osoblja, što je inače hronična boljka privatnih, ali i državnih domova. I za onu jednu doktorku koju je angažovao vlasnik nije mogao da se seti imena. Na primedbu da su inspektori imali primedbu na higijenu i rukovanje hranom, Petar Marić odgovara da "nije bio tu i da ne može da komentariše".

* Peta žrtva salmonele u Vranićima

* Vaskršnja jaja odnela četvrti život u Vranićima

* Konobarica ubijena zbog ljubomore

* Bračni par preminuo zbog trovanja ugljenmonoksidom

Nastavak na Vesti-online.com...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.