Izvor: RTS, 27.Feb.2010, 14:30 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Profesionalna vojska garant bezbednosti
Srbija želi da bude lider u regionu u oblasti odbrane i bezbednosti, a završetkom procesa profesionalizacije, Vojska Srbije će imati respektabilniju poziciju, rekao ministar Dragan Šutanovac.
Ministar odbrane Dragan Šutanovac izjavio je da Srbija želi da bude lider u regionu u oblasti odbrane i bezbednosti, a završetkom procesa profesionalizacije Vojske Srbije imaće respektabilniju poziciju.
Šutanovac je istakao da profesionalizacija znači sigurniji sistem >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << odbrane, a samim tim i veću bezbednost građana i napomenuo da je profesionalni vojnik obučen, sposoban i spreman da u datom trenutku odgovori na sve izazove, jer mu je to profesija.
"Posao profesionalnog vojnika je siguran, ali i zahtevan. Plate su redovne, a imaju i određene beneficije. Trenutno plata profesionalnog vojnika je oko 27.000 dinara, a cilj nam je da bude duplo veća od prosečne plate u Srbiji", rekao je ministar Šutanovac u intervjuu listu "Danas".
Ministar je napomenuo da će troškovi profesionalnog vojnika u odnosu na regrute biti manji, jer oni imaju jednu obuku tokom profesionalne karijere.
Prema njegovim rečima veliko je interesovanje za konkurs za profesionalnu vojsku, a prošle godine prijavilo se četiri puta više kandidata, što, kako je rekao, ukazuje da se vratio ugled vojničkom pozivu u Srbiji.
"Taj trend se vidi i kod služenja vojnog roka, kao i kod upisa u vojne škole. Posebno je interesantno da se na konkurse prijavljuje veliki broj žena, a za profesionalne vojnike od 12 do 15 odsto", rekao je ministar.
Šutanovac je podsetio da je proces profesionalizacije vojske započeo 2003. godine, kao i da su se sve vojske u okruženju profesionalizovale i dodao da očekuje da će poslednja generacija vojnika koja služi vojni rok biti decembarska.











