Pritvor zbog paljenja ambasade

Izvor: RTS, 13.Apr.2012, 11:34   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Pritvor zbog paljenja ambasade

Određen pritvor za 11 osoba osumnjičenih za paljenje američke ambasade 2008. godine. Jednoj osobi koja je u to vreme bila maloletna pritvor nije određen.

Viši sud u Beogradu odredio je pritvor za 11 osoba osumnjičenih za paljenje američke ambasade 2008. godine, saznaje RTS. Jedan osumnjičeni, koji je bio maloletan u to vreme, pušten je da se brani sa slobode.

Viši sud u Novom Sadu sinoć je odredio pritvor i pokrenuo istragu protiv dvojice osumnjičenih koji >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << su u vreme izvršenja krivičnog dela bili maloletni. Protiv njih će se postupak voditi pred tim sudom.

Juče je Više javno tužilaštvo podnelo zahtev za sprovođenje istrage protiv 15 osumnjičenih za izazivanje nereda i paljenje ambasade.

Zahtevom su obuhvaćeni: Dejan Vučković i Milan Dubočanin iz Beograda, Đorđe Tomin, Nikola Kosanović, Dušan Sedlar, Aleksandar Erceg, Marko Novitović, Filip Backović, svi iz Novog Sada, Dragan Marinkov, Milan Tomas i Mladen Nebrigić iz Pančeva, Draženko Nikolić iz Inđije.

Vučković, Tomin, Kosanović, Sedlar, Erceg, Backović, Marinkov, Nebrigić, Novitović i Tomas terete se za krivično delo teško delo protiv opšte sigurnosti.

Oni su osumnjičeni da su 21. februara 2008. godine, po završetku mitinga "Kosovo je Srbija", zajedno sa većom grupom nepoznatih osoba, kamenicama, bakljama i drugim predmetima gađali Ambasadu SAD razbijajući prozore i vrata, pa su tako zapaljene prostorije Ambasade.

Potom su osumnjičeni otišli do ambasada Hrvatske i Nemačke, koje su, takođe, gađali kamenicama, bakljama i drugim predmetima.

Osumnjičeni Draženko Nikolić i Milan Dubočanin terete se za krivično delo nasilničkog ponašanja. Nikolić se tereti, osim za kamenovanje zgrade ambasade SAD, da je nasilno, metalnom polugom, pokušao da provali u tu zgradu u Ulici kneza Miloša u Beogradu. Njega je u tom pokušaju sprečila policija, a događaj je zabeležen i na snimku.

Za delo za koje se osumnjičeni terete zaprećena kazna je veća od 10 godina zatvora.

Tužilaštvo je više od godinu dana pribavljalo dokaze, među kojima su i snimci stranih ambasada u Beogradu na osnovu kojih su identifikovani učesnici nereda, a među osumnjičenima ima huligana poznatih po incidentima na sportskim manifestacijama.

Neredi i napadi na ambasadu SAD usledili su posle mitinga "Kosovo je Srbija" održanog u centru Beograda u februaru 2008. godine. U paljenju je poginuo student Zoran Vujović iz Novog Sada, koji je izbegao sa Kosova 1999. godine.

Okružno tužilaštvo u Beogradu podiglo je 2009. godine optužnicu protiv Milana Živanovića zbog sumnje da je sa više osoba učestvovao u paljenju američke ambasade. U procesu koji je 2011. počeo ispočetka, Živanović je u Višem sudu u Beogradu priznao da je sa zgrade skinuo američku i stavio zastavu Srbije, ali je negirao da je učestvovao u paljenju.

Nastavak na RTS...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Osumnjičenima za paljenje ambasade određen pritvor

Izvor: S media, 13.Apr.2012

Viši sud u Beogradu odredio je rano jutros pritvor za 11 osumnjičenih za paljenje ambasade SAD u Beogradu u februaru 2008. godine posle mitinga "Kosovo je Srbija", dok je jedan osumnjičeni, koji je bio maloletan u to vreme, pušten da se brani sa slobode...Istraga protiv 15 osumnjičenih za paljenje...

Nastavak na S media...

Pritvor za osumnjičene za paljenje američke ambasade

Izvor: Studio B, 13.Apr.2012

Viši sud u Beogradu odredio je pritvor za 11-oro osumnjičenih za paljenje američke ambasade 2008. godine, prenose beogradski mediji...Jedan osumnjičeni, koji je bio maloletan u to vreme, pušten je da se brani sa slobode...Viši sud u Novom Sadu sinoć je odredio pritvor i pokrenuo istragu protiv...

Nastavak na Studio B...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.