Prirodno stanište za različite diverzitete

Izvor: RTS, 14.Okt.2019, 15:11   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Prirodno stanište za različite diverzitete

Vršačke planine, koje od 2005.godine imaju zaštićen status predela izuzetnih odlika, sada su stavljene na viši nivo zaštite, pa će se o budućim merama zaštite odlučivati na pokrajinskom nivou. O predelu na kojem niču dve biljke koje ne rastu ni na jednom mestu u Srbiji i koje je jedino stanište vuka u Vojvodini, sada će brinuti pokrajinski Zavod za zaštitu prirode a sredstva za to biće izdvajan iz pokrajinskog budžeta. >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS <<
Vršačke planine prostiru se na oko 5.000 ha i prirodno su stanište za blizu 300 vrsta ptica, više od 1000 registrovanih vrsta biljaka, od kojih dve- karpatska mišjakinja i karpatski dičak ne rastu nigde više u Srbiji, i brojnim drugim diverzitetima. Zbog geografskih odlika, gnežđenje izuzetno retkog orla Zmijara zabeleženo je samo na ovim planinama i obližnjoj Deliblatskoj peščari, a od ukupno 20 parova orla Tektaša na Vršačkim planinama gnezde se dva. Ovo je i jedino stanište vuka u Vojvodini. Sve su to razlozi zbog kojih Vršačke planine opravdano nose naziv predela sa izuzetnim odlikama.

"Ovo geografsko područje- Vršačke planine, Mali Rit i uopšte ovaj deo Banata je jako interesantan jer se praktično nalazi na tromeđi 3 velika regiona - jedno je panonska nizija, sa druge strane Dunava je Balkan a istočno je karpatski region i svaki region za sebe ima biološke karakteristike koje se praktično ovde sučeljavaju i na ovom području mogu se naći specifičnosti sva tri regiona i zato je ovo područje jako interesantno jer je veoma bogato diverzitetom", kaže Milivoje Vučanović. Čuvar vršačkih planina.

O merama zaštite ovog predela, od sada, umesto lokalnog veća odlučivaće Pokrajinski zavod za zaštitu prirode. Upravljač ostaje vršačko komunalno preduzeće.
"To znači da je na neki način ovde uvedena struka - pitaće se pokrajinski Zavod za zaštitu prirode i na taj način grad Vršac je obezbedio veći kvalitet zaštite a naravno i veći kvalitet upravljanja jer će na planove upravljača saglasnost davati zavod za zaštitu prirode u pokrajini", ističe Miloš Vasić, član Gradskog veća za ekologiju.

Osim većeg stepena zaštite, biće i više novca za finansiranje sprovođenja adekvatnih mera, jer će se sada, osim iz drugih izvora sredstva, obezbeđivati pokrajinskim budžetom. Sem toga, biće znatno više prilika da se sredstva obezbede i iz različitih projekata.

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.