
Izvor: RTS, 31.Jan.2012, 14:12 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Prigovor na odluku o Dobrovoljačkoj
MUP RS podneo pritužbu na odluku o obustavljanju istrage u predmetu "Dobrovoljačka". MUP zahteva da se tužilac Džud Romano izuzme iz ovog predmeta, zbog, kako je navedeno, nezakonitog, tendencioznog i pristrasnog postupanja.
Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske podnelo je pritužbu Tužilaštvu BiH na naredbu o obustavljanju istrage u predmetu "Dobrovoljačka", koju je doneo međunarodni tužilac Džud Romano.
MUP RS zahteva od Kancelarije tužioca Tužilaštva >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << BiH da "svestrano razmotri spise i dokaze na koje ukazuje u pritužbi", te da posle toga "donese zakonitu i pravilnu odluku i naloži ukidanje naredbe o obustavljanju istrage", navodi se u saopštenju, MUP-a RS.
MUP RS, takođe, traži da drugi tužilac u Tužilaštvu BiH sprovede istragu protiv svih osoba osumnjičenih u slučaju "Dobrovoljačka" i da se "na osnovu dostavljenih dokaza i informacija podigne optužnica".
U saopštenju se navodi da MUP RS zahteva da se tužilac Džud Romano izuzme iz ovog predmeta "zbog nezakonitog, tendencioznog i pristrasnog postupanja".
Tužilac Romano je, kako se ističe u saopštenju, nepodoban da preduzima bilo kakve radnje u svim postupcima koji se vode pred Tužilaštvom BiH.
MUP RS je dalje naveo da je ponašanje tužioca Romana nestručno i sramotno i zbog toga što je, u vreme dok je trajao rok za podnošenje pritužbe, obavestio MUP RS da na to nema pravo, već da prigovor na tužilačku odluku o obustavljanju istrage može podneti samo oštećena strana, odnosno porodice poginulih vojnika JNA.
"Očigledno da tužilac nije upoznat sa odredbama zakona prema kome postupa ili pokušava da nam oduzme zakonom dato pravo tumačeći jednostrano Zakon o krivičnom postupku, u čijem članu 216. stoji da je pravo podnošenja pritužbe priznato i podnosiocu prijave po osnovu koje je donesena naredba o sprovođenju istrage", navodi se u saopštenju.
MUP RS je u aprilu 2005. godine Tužilaštvu BiH podneo krivičnu prijavu protiv visokih vojnih i političkih zvaničnika iz Sarajeva, koje smatra odgovornim za zločin nad vojnicima bivše JNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu u maju 1992. godine.
Tužilac Romano je 17. januara doneo naredbu o obustavljanju istrage protiv Ejupa Ganića, Jovana Divjaka i još 12 ratnih vojnih i političkih funkcionera iz Sarajeva, koji su bili osumnjičeni za zločine nad pripadnicima JNA u Dobrovoljačkoj ulici.