Izvor: Blic, 07.Okt.2006, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Priča se da Rusi dolaze

Priča se da Rusi dolaze

TRSTENIK - U zlatna vremena pre dvadesetak godina, 'Prva petoletka' je zapošljavala 16.000 radnika. Grad Trstenik je tada imao 11.000 žitelja, a čitava opština oko 60.000. Ovih dana u metalskom gigantu se prave spiskovi 1.500 radnika koji moraju da odu na zahtev Vlade Srbije i potencijalnog kupca iz Rusije, a grad živi u iščekivanju preporoda 'Prve petoletke'.

- Naš koncept je bio da 'Prva petoletka' bude prodata kao celina, i >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << mislim da ćemo uspeti u tome. Potencijalni kupac je konzorcijum četiri velike kompanije, među kojima su 'Rosobron eksport', koji se bavi proizvodnjom i prometom vojne opreme i naoružanja, 'Tres', koji se bavi projektovanjem opreme za hidrocentrale, kao i holding koji proizvodi helikoptere. Za nas je bitno da je potencijalni kupac spreman da ozbiljno investira u proširenje programskih i proizvodnih kapaciteta. Pored toga, za nas bi se otvorilo ogromno rusko tržište. Očekujem da tender bude objavljen krajem oktobra ili početkom novembra - ističe Dragan Egerić, direktor Holding kompanije 'Prva petoletka'.

Ono što muči i poslovodstvo ali i sindikat 'Petoletke' jeste zahtev potencijalnog kupca, koji podržava i Vlada Srbije, da se sa sadašnjih 7.300 broj zaposlenih smanji za 20 odsto. Na ime otpremnina radnici će dobiti 100 evra po godini staža, ili 10 bruto ličnih dohodaka. Pre dvadeset godina 'Petoletka' je imala oko 16.000 radnika da bi krajem 1999. godine taj broj bio smanjen na 11.500 radnika.

- Za nas je to hamletovska dilema, ali mislim da je bolje da se odreknemo dela ljudi i nastavimo da radimo nego da svi potonemo. Od ukupnog broja zaposlenih, radnici u proizvodnji čine samo 45 odsto, dok je 55 odsto u pratećim službama - dodaje Egerić.

Sumnjivi kriterijumi

U Jedinstvenom sindikatu 'Prve petoletke' kažu da nemaju ništa protiv smanjenja broja radnika, ali su nezadovoljni načinom na koji su formirani spiskovi.

- Kriterijumi koje smo utvrdili za pravljenje spiskova nisu ispoštovani. Imamo slučajeva da su na spisku za odlazak žene koje su na porodiljskom bolovanju sa trećim detetom, ili radnici koji zbog povrede na radu čekaju na operaciju kičme. Takođe se nije vodilo računa o supružnicima, pa su negde i muž i žena na spisku - tvrdi Milovan Miletić, predsednik Jedinstvenog sindikata.

Kao jedan od drastičnijih primera on navodi Fabriku hidraulike gde je od 180 radnika sa spiska za odlazak njih 84 podnelo žalbe.

- Nijedna žalba nije usvojena jer je direktor Milun Blagojević pravio spiskove, a potom bio u komisiji za žalbe. Prosečan radni staž u holdingu je 29 godina, što znači da je prosečna starost iznad 50 godina. Zato ruski partner sugeriše da ostavimo mlade radnike. Ni ministarstvo ne shvata situaciju. Traže od Fabrike armatura u Aleksandrovcu da otpusti višak od 20 odsto, a oni rade 20 sati dnevno, zapošljavaju 15 kooperanata i 80 odsto proizvodnje izvoze na Zapad - objašnjava Milovan Miletić.

Uticaj 'Prve petoletke' na Trstenik nekada je bio toliki da je funkcija direktora kompanije bila važnija i prestižnija od mesta predsednika opštine.

Halu zamenili zemljom

- Da bi se u Trsteniku živelo bolje, trebalo bi da se dogodi čudo, da ništa ne bude kao što jeste. Da se otvore radna mesta i da ljudi rade, ali da nove gazde ne daju samo minimalac, već pristojnu platu. Ovde je narkomanija postala veliki problem. Deca idu u školu, završe je, onda ne mogu da nađu posao, pa se okrenu porocima - priča Milanka Pelivanović iz apoteke u centru grada.

Trstenik je bio jedan od prvih gradova u Srbiji u kojem je SPS skinut sa vlasti. Na izborima 1996. godine pobedila je Koalicija 'Zajedno' u kojoj su dominirali SPO i Demokratska stranka. Na poslednjim lokalnim izborima za predsednika opštine je izabran Radovan - Raka Radović. Iz razgovora sa Trsteničanima stiče se utisak da im nije puno do politike i strančarenja.

- To više nema nikakvog smisla. Ovde su svi na vlasti - i DSS, i G17 plus, i SPS i Rakina stranka. Raspodelili su funkcije, pa se svađaju. Samo su radikali i SPO 'kao opozicija'. Ma, svi su isti. Džaba ti politika ako nema posla i para - uverava nas grupa mladića u jednom od kafića.

U vreme dok se 'Petoletka' borila da preživi, mnogi njeni bivši radnici vratili su se na poljoprivredu za koju u ovom kraju postoje izuzetni preduslovi.

Slaviša Milenković

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.