Izvor: Blic, 10.Nov.2009, 06:05 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Priča o emocijama u vihoru rata
Reditelj Dejan Zečević trenutno snima film „Neprijatelj” na planini Kozari. Odabrana glumačka ekipa predano radi i u teškim vremenskim uslovima, a trenutno su aktuelna uglavnom noćna snimanja pa su oko ponoći svi budni na setu. Svi su na zajedničkom zadatku kako bi ovaj u suštini antiratni film što bolje dočarao atmosferu koja vlada u jednom vodu stacioniranom na planini, a neposredno nakon potpisivanja Dejtonskog sporazuma.
- Atmosfera na snimanju >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << je veoma dobra, ekipa je potpuno sjajna. E, vremenski uslovi nam u velikoj meri otežavaju snimanje jer ponekad u jednom danu se promene četiri godišnja doba, ali na drugoj strani oni u velikoj meri pozitivno utiču na stvaranje veoma specifične atmosfere filma - kaže Dejan Zečević.
Uprkos zahtevnim scenama, glumci ni u jednom momentu nisu hteli dublere, a posebno je bila atraktivna scena u kojoj eksplodiraju mine, a glumci lete kroz vazduh.
- „Neprijatelj” je moj prvi terenski film i stoga je za mene jedno potpuno novo iskustvo. Scene u kojima smo dočaravali ratne situacije veoma su teške za realizaciju, ali imam sreću da sam okružen sa vrsnim profesionalcima u ekipi tako da smo ih dosada savlađivali bez nekih većih teškoća - objašnjava reditelj kome je ovo šesti film u karijeri.
Interesantno je da do sada Zečević nikada nije snimao film sa ratnom tematikom.
- Temi me je prevashodno privukao scenario Đorđa Milosavljevića koji sam imao prilike da pročitam još pre otprilike deset godina. Njegova višeslojnost i uzbudljivost, kao i poseban pogled na događaje vezane za ratni sukob u našoj skorijoj prošlosti bili su presudni za moju odluku da se odlučim za ovaj projekat. „Neprijatelja” je nemoguće žanrovski precizno definisati. U njemu ima i ratnog filma i drame i trilera i u svakom delu priče pun je emotivnog naboja - ističe Zečević.
Više od šezdeset članova ekipe zajedno sa glumcima fokusirano je na snimanje koje se odvija na glavnom objektu koji je na planini sagrađen za ovaj film. „Neprijatelj” govori o malom inženjerskom vodu koji je dočekao dejtonski mir u planinama, nedaleko od ruševina u borbi uništene fabrike sa dužnošću da obezbeđuju novonastalu liniju razgraničenja, te da očiste teren od mina, koje su, tokom rata i sami postavljali. U takvoj atmosferi, vod u ruševinama fabrike nalazi zazidani podrum i u njemu čoveka, koji mirno sedi za stolom, pored pepeljare pune opušaka, kao da ih je tu i čekao"
Svaki lik u filmu je specifičan i u sebi sadrži zrno ovdašnjeg mentaliteta, o čemu govore i sama imena junaka koje tumače. Tako, na primer, Ljubomir Bandović tumači lik Sirovine, Dragan Marinković igra junaka po imenu Lik i, kako mu i ime kaže, taj je uvek za šalu pa i tamo gde joj mesto nije, Slavko Štimac igra Veska, čoveka koji se okrenuo Bogu, Vuk Kostić igra Čakija, gradskog dečka koji ne poznaje strah za razliku od njegovog najboljeg druga Coleta, koga tumači poznati Banjalučki glumac Aleksandar Stojković...
Film se realizuje u produkciji filmske kuće „Biberče” iz Beograda u koprodukciji sa „Balkan filmom” iz Kozarske Dubice, a producenti ističu da je ostalo je još oko 20 dana snimanja na Kozari i još nekoliko dana snimanja u Prijedoru, Banjaluci, Mrkonjić Gradu i Beogradu, a premijera bi trebalo da bude 2010. godine..
Intervju: Slavko Štimac Nije teško snimati na planini
Poznati glumac Slavko Štimac jedan je od glavnih junaka filma, a u kratkom intervjuu za „Blic” kaže da mu snimanje na planini nije naporno, te da očekuje dosta od filma.
Prvi put sarađujete sa Zečevićem. Šta je bilo presudno da prihvatite ulogu?
- Dejan Zečević ima više filmova iza sebe i dokazao je da je odličan reditelj. Po meni, važno je da se stvori dobra atmosfera u ekipi, a to je postignuto.
Kažite nam nešto više o liku Veska. Kakav utisak on treba da ostavi?
- Vesko je izuzetno osetljiv. On od prvog momenta upozorava ostale iz grupe na zlo i razdor koje donosi čovek koga nađu napuštenoj zgradi.
„Neprijatelj” je film koji dotiče ratnu tematiku.
- Radnja filma se dešava posle potpisivanja Dejtonskog sporazuma kad grupa dolazi da čisti teren od mina. Pronalaze čudnog čoveka koji je zazidan u jednoj napuštenoj zgradi. Taj čovek ubrzo unosi nemir u grupu. On je u stvari personifikacija zla. Kroz njega možemo da naslutimo kako to funkcioniše na širem planu. Huškanje i dezinformacije su preduslov za svaki sukob.
Kakvi su uslovi snimanja na Kozari?
- Dobri su uslovi. Smešteni smo u hotelu koji se nalazi pet kilometara od glavnog objekta. Jedino što u takvom ambijentu kao što je planina dolazi do čestih promena vremenskih uslova, ali to za sada nije predstavljalo veći problem za plan snimanja. Ovo snimanje mi nije naporno. Imamo dobru ekipu i finu atmosferu tako da mogu da kažem da mi je jako prijatno raditi ovaj film.
Kako komentarišete sve bolju saradnju filmadžija u regionu iz koje nastaju brojne koprodukcije?
- To je odlična stvar. Ja je pozdravljam i podržavam. Otkad radim na filmu pričalo se o krizi kinematografije. Svako vreme donosi svoje teme.














