Izvor: Blic, 24.Avg.2005, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Pretnje i napadi na 'Porodicu bistrih potoka'
Pretnje i napadi na 'Porodicu bistrih potoka'
Hicima iz vatrenog oružja preksinoć je upućena pretnja žiteljima 'Porodice bistrih potoka' da treba da se isele i napuste selo Brezovicu podno Rudnika. Ovo je do sada najozbiljnija opomena stanarima ove ekološke i duhovne oaze u Srbiji, koja opstaje 28 godina.
Njen osnivač je Božidar Mandić sa porodicom, koja tamo i živi. Oni već godinama dočekuju i ugošćuju turiste i to ne samo sa ovih prostora.
'Porodica >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << bistrih potoka' protivi se izgradnji puta od Ibarske magistrale do kamenoloma Ćeramide, ističući da će to uništiti najčistiji deo ove planine. Vlasnik firme 'Zorka-Alas-Kamen' iz Šapca, Austrijanac Manfred Asamer započeo je izgradnju puta.
- Mi se nećemo seliti! Nas zanima zdravlje, a ne profit. Borićemo se da se šuma i potok koji ovuda protiče sačuvaju od zagađenja - ističe Mandić.
On se žali da je austrijski biznismen kupio kamenolom udaljen dva kilometra od ovog centra, sa namerom da ga reaktivira i pri tom izgradi asfaltni put koji bi prolazio praktično kroz dvorište 'Bistrih potoka'. Izgradnjom puta bilo bi posečeno 13.000 kubika stabala, bio bi uništen potok u dužini od 148 metara, tišina i čistoća netaknute prirode bi nestali. Kako Mandić ističe, veliki broj stabala već je posečen, čime je narušena mikroklima ovog mesta.
U poslednje vreme sve češće su pretnje seljaka iz Brezovice pod Rudnikom da će fizički napasti i naterati 'Porodicu bistrih potoka' da dopusti izgradnju puta. Ž. J. - D. M.










