Presuda Simoviću i Kaliniću u ponedeljak

Izvor: RTS, 19.Okt.2011, 20:07   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Presuda Simoviću i Kaliniću u ponedeljak

Presuda bivšim članovima "zemunskog klana" Milošu Simoviću i Sretku Kaliniću zbog učešća u ubistvu Zorana Đinđića biće izrečena u ponedeljak. Tužilaštvo traži po 30 godina za obojicu.

Specijalni sud u Beogradu zakazao je za ponedeljak, 24. oktobar izricanje presude nekadašnjim članovima "zemunskog klana" Milošu Simoviću i Sretku Kaliniću zbog učešća u ubistvu premijera Srbije Zorana Đinđića 12. marta 2003. godine.

Prethodno je u završnoj reči >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << Simović rekao da zna ko je naručilac ubistva premijera, ali da za sada ne želi da saopšti ime, jer zna da on ne bi bio kažnjen.

"Sadašnja vlast nije spremna za to, jer u naručiocu vidi koalicionog partnera. Nisam toliko lud i glup da sada kažem o kome se radi jer bi oni, kojima ne odgovara istina, opet od mene napravili lažova", rekao je Simović na suđenju u Specijalnom sudu, prenosi Tanjug.

Miloš Simović je sudskom veću sudije Velimira Lazovića poručio da ga kazni "koliko misli da treba" i poručio: "Biću tu na doživotnoj robiji i kad dođe pravi trenutak, reći ću istinu".

Napomenuo je da je od momenta kad je naručeno ubistvo premijera znao da mora da učestvuje, jer bi, kako je rekao, bio ubijen. Osim njega, kako je rekao, ime naručioca znaju samo njegov brat Aleksandar Simović i Milorad Ulemek Legija.

Kalinić je u završnoj reči zatražio oslobađajuću presudu nastavljajući da tvrdi da nije učestvovao u ubistvu.

Tužilaštvo traži po 30 godina

Tužilaštvo za organizovani kriminal zatražilo je u završnoj reči od suda da potvrdi prvu presudu i na po 30 godina ponovo osudi Simovića i Kalinića.

Zamenik tužioca za organizovani kriminal Jovica Jovanović predložio je sudskom veću da ostavi na snazi presudu kojom su Simović i Kalinić 2007. godine u odsustvu osuđeni na po 30 godina zbog učešća u ubistvu premijera, jer je njihova krivica dokazana.

Simović je priznao da je učestvovao u ubistvu premijera 2003. godine tako što je po nalogu ubijenog šefa "zemunskog klana" Dušana Spasojevića pratio njegovo kretanje i o tome detaljno obaveštavao Spasojevića, dok je Kalinić negirao krivicu.

Sud im je odobrio ponavljanje procesa pošto su obojica bili u bekstvu više od sedam godina, pa su u odsustvu pravosnažno osuđeni na po 30 godina zatvora zbog učešća u ubistvu premijera.

Ta odluka ostaje na snazi sve do izricanja nove pravosnažne presude, pošto će na novu presudu moći da ulože žalbe Apelacionom sudu.

Kalinić i Simović su osuđeni zbog niza ubistava, otmica i drugih krivičnih dela u procesu protiv "zemunskog klana" na po 40 godina zatvora, a uskoro ih očekuje ponovljeno suđenje i za ta krivična dela. Oba postupka će biti ponovljena samo u odnosu na njih dvojicu, ali ne i u odnosu na ostale osuđene.

Miloš Simović se u noći između 9. i 10. juna 2010. godine predao graničnoj policiji Srbije na prelazu sa Hrvatskom, dva dana nakon što je u Zagrebu teško ranio Kalinića, s kojim se, kako sumnja tužilaštvo, skrivao više od sedam godina (od ubistva premijera).

Kalinić je 8. juna prošle godine uhapšen u Hrvatskoj, a 25. avgusta izručen Srbiji. On je bio prvi hrvatski državljanin koji je izručen prema Sporazumu o međusobnom izručenju sopstvenih državljana između Srbije i Hrvatske.

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.