Izvor: B92, 18.Sep.2015, 22:04 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Preševo: Protest đaka i studenata protiv vlasti
U Preševu je oko stotinu đaka, studenata i građana protestovalo protiv republičke vlade i lokalne vlasti, zahtevajući veća prava za Albance na jugu Srbije.
Protest je organizovalo Udruženje veterana bivše Oslobodilačke vojske Preševa, Bujanovca i Medveđe, ali organizatori nisu bili zadovoljni brojem prisutnih ispred zgrade opštine.
Noseći veliki transparent na kome je pisalo da su zaboravljeni i da se na njih vrši pritisak, učesnici protesta su pre mitinga >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << prošli glavnom ulicom .
Tokom šetnje i protesta, đaci, studenti, bivši pripadnici Oslobodilačke vojske Preševa, Bujanovca i Medveđe, skandirali su protiv Vlade Srbije, funkcionera i lokalne vlasti.
Organizatori protesta uputili su zahtev predsedniku opštine preševo Ragmi Mustafi da poništi zahvalnicu koju je nedavno dodelio premijeru Aleksandru Vučiću prilikom posete tom mestu. Pored toga nezadovoljni su i kako lokalna vlast rukovodi Preševeom.
Predsednik opštine Ragmi Mustafa nije želeo da komentariše optužbe uz obrazloženje da protest ima drugu pozadinu.
“I vas medije i državu unteresuju podele Albanaca u što više delova, tako da bi Albanci ovde mogli da budu još više diskriminisani“, naveo je predsednik opštine Preševo Ragmi Mustafa.
Predsednik opozicione partije u lokalnom parlamentu , PDD, Riza Halimi ocenjuje da je ukidanje suda, tužilaštva i velika nezaposlenost samo deo razloga za održavanje protesta“Mi smo prvo taoci jedne nenormalne situacije između Srbije i Kosova, a dodao bih i političkih igara bez granica koje se bode na relaciji opštinske vlasti – centralne vlasti“, rekao je Halimi.
Protest na trgu ispred opštine gde je prisustvovalo oko stotinu građana trajao je 30 minuta.















