Preminuo Bertold Bajc otac nemačke privrede

Izvor: Blic, 31.Jul.2013, 23:16   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Preminuo Bertold Bajc "otac" nemačke privrede

Bertold Bajc, "patrijarh nemačke privrede", sinonim za "Krup" i čovek zaslužan za razvoj nemačke industrije čelika preminuo je u 99. godini života, saopštila je ta kompanija.

Jedan od najvažnijih menadžera nemačke posleratne industtrije, umro je u momentu kada se njegov koncern nalazi u jednoj od najvećih kriza od fuzije sa Tisenom u "Tisen &Krup" 1999. godine.

Bajc, menadžer-filosof, spasilac Jevreja u crnim vremenima, nikada nije bio član ni jedne jedine >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << partije, premda su se za njegovo mišljenje i stav političari otimali, a postao je legenda za života, kao prvi čovek ``Krupa`` koji uvek "ima poslednju reč."

Smrt velikog menadžera koji je želeo da bude lekar, izavala je veliku žalost u Nemačkoj.

Bio je aktivan do kraja života, očemu svdoči činjenica da je još početkom ove godine bio na sednici skupštine akcionara "Tisen&Krupa" u Bohumu, gde su ga pristuni pozdravili snažnim aplauzom.

Bajca je 1953. godine u "Krup" doveo Alfrid Krup fon Bolen und Halbah, a kada se njegov sin Arnt odrekao imovine u koncernu, napravio Bajc je od esenskog giganta kapitalno društvo. Od 1970. godine bio je predsedavajući Nadzornog odbora, a od 1999. godine i počasni predsedavajući Nadzornog odbora "Tisen&Krupa".

Bajcu, kažu poznavaoci nemačke posleratne industrije, treba zahvaliti što je Nemačka još i danas domovina jednog giganta u čeličnoj indistriji, koji se danas, istina, nalazi u turbulentnim vremenima.

Da li je uopšte i koliko posedovao akcije "Tisen&Krupa" ne zna se, ali se zna da je vladao kao partrijarh i da se "njegova" poštovala, jer je posle smrti poslednjeg Krupa bio upravnik celokupnog nasleđa.

Nije mislio na penziju, a izgleda ni na na naslednika, koga svesno, kažu poznavaoci, nije imenovao.

Upravljao se svojim osećanjima i osećajima i, kako navode mediji, za vreme Drugog svetskog rata spasao više stotina Jevreja, za šta je, zajedo sa suprugom, 1973. godine posebno priznanje od holokaust - memorijanog centra Yad Vashem u Izraelu.

Najčitanije SADA:

Nastavak na Blic...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.