Izvor: RTS, 25.Okt.2010, 20:31 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Preminula Vesna Parun
Najpoznatija hrvatska pesnikinja druge polovine 20. veka Vesna Parun preminula je u Stubičkim Toplicama u 88. godini. Njena pesnička zbirka "Zore i vihori" bila je prekretnica u hrvatskoj poeziji posle Drugog svetskog rata.
Vesna Parun, najistaknutija hrvatska pesnikinja druge polovine 20. veka, preminula je jutros u Stubičkim Toplicama, nakon duge i teške bolesti u 88. godini, javljaju hrvatski mediji.
Rođena je u Zlarinu 1922. godine, studirala je na zagrebačkom >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << Filozofskom fakultetu, a od 1947. godine deluje kao slobodna književnica.
Njena pesnička zbirka "Zore i vihori" bila je prekretnica u hrvatskoj poeziji posle Drugog svetskog rata.
Ljubav kao pesničku preokupaciju razrađuje u knjizi "Crna maslina". Sonetima su joj ispisane zbirke "Sto soneta", "Olovni golub" i "Salto mortale".
Svoj gnev pred naličjem svakodnevice izrazila je u knjizi "Apokaliptičke basne", a sličnu satiru sa ironijom i sarkazmom objavila je i u knjizi "Tronožac koji hoda".
"Bila sam dječak", "Vjetar Trakije", "Vidrama vjerna" - samo su neka od njenih dela po kojima će je pamtiti čitalačka publika.
Vesna Parun će u istoriji hrvatske književnosti ostati upamćena i kao pesnikinja za decu, a okupirale su je uglavnom teme iz biljnog i životinjskog sveta.
Objavila je više od 60 knjiga poezije, a pozorištu su igrane četiri njene drame.
















