Izvor: RTS, 10.Okt.2014, 10:32 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Preispitivanje ocenjivanja državnih službenika
Prema istraživanjima Svetske banke, najjeftinije i najefikasnije su državne uprave Češke i Slovačke, dok je srpski službenik skup naspram svog učinka. Za sedam godina ocenjivanja, udvostručio se broj onih sa najvišom ocenom. Iz nadležnog ministarstva ističu da rezultati rada službenika nisu u skladu sa visokim ocenama koje imaju.
U državnoj upravi koja je nedovoljno efikasna i pritom skupa, skoro svaki službenik za svoj rad ocenjen je najvišim ocenama. Te uglavnom >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << nerealne ocene, kažu u resornom ministarstvu, razultat su nedostatka menadžerske kulture.
Milena Lazarević, savetnca ministra državne uprave i lokalne samouprave kaže da se teži da se svakom da dobra ocena, da se niko ne bi ljutio, da bi se pravio neki privid pravičnosti kroz to ocenjivanje tako da onda čitav taj sistem gubi svoju funkciju, gubi smisao.
Sve dok državni organi ne budu imali jasne ciljeve u svom radu, ni pojedinac neće imati precizno utvrđene zadatke. Zato ocena njihovog rada često zavisi od naklonjenosti rukovodioca, upozoravaju stručnjaci.
Ognjen Mirić iz nemačke organizacija za tehničku saradnju "GIZ" kaže da mnogi državni organi jednostavno nemaju izveštaje na osnovu kojih bi mogao da se proceni efekat rada tog državnog organa, a samim tim ni efekat rada državnih službenika koji rade u toj državnoj instituciji.
Prema njegovim rečima, ocenjivanje treba da bude u skladu sa planovima jednog organa i ciljeve koje taj organ sebi postavi za određenu godinu.
Ako bismo ocene državnih službenika preveli na školske, vidi se da je 2007. godine jedinicu imalo 0,1 odsto a 2013. nijedan službenik. Dramatično je smanjen procenat ocenjenih trojkom - od skoro 32 odsto pao je na 13 odsto.
Procenat državnih službenika sa peticom se udvostručio - 2007. godine bio je nešto veći od 20 odsto, 2013. čak 41 odsto.
Dragana Janković iz Vladine Službe za upravljanje kadrovima kaže da je do sada ta služba, od svog osnivanja do danas, obučila preko 3.000 ocenjivača i svake godine realizuje, u skladu sa usvojenim programom, tri do četri obuke.
Ali obukama se gotovo ništa nije promenilo. U Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave naziru se moguća rešenja.
"Jedna od stvari o kojoj se razmatra, po ugledu na mnoge zemlje Zapadne Evrope, je uvođenje kvota za najbolje ocene. Prosto, zakonom se propiše koliko ljudi maksimalno može dobiti najbolju, pa onda sledeću ocenu i tako dalje", navodi savetnica ministra Milena Lazarević.
A da bi se povećala objektivnost u ocenjivanju, biće potrebno uvođenje jasnih radnih ciljeva i njihovo povezivanje na državnom, institiucionalnom i individualnom nivou.









