Pregovori sa EAEU gotovi tokom 2019, višemilionska dobit

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 23.Jan.2019, 13:47   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Pregovori sa EAEU gotovi tokom 2019, višemilionska dobit

Tekst novog Sporazuma o slobodnoj trgovini između Srbije i Evroazijske ekonomske unije (EAEU) i njenih članica je gotovo usaglašen i pregovori bi trebalo da budu završeni tokom ove godine, rečeno je danas Tanjugu u Ministarstvu trgovine.

Novi sporazum sa EAEU zameniće važeće sporazume o slobodnoj trgovini (SST) sa Rusijom, Belorusijom i Kazahstanom, kojima je do sada bila omogućena bescarinska trgovinska razmena za oko 99 odsto robe.

Sporazumom bi trebalo da >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << bude proširena bescarinska lista za izvoz hrane i akcizne robe, a obuhvatiće i tržišta Jermenije i Kirgizije.

U Ministarstvu trgovine kažu da je poslednja runda pregovora održana u Beogradu 10. i 11. januara i da je srpska strana insistirala da dobije preferencijale za izvoz nekih vrsta sireva koji za razliku od svih ostalih sireva, dominantnih u našem izvozu, nisu na režimu slobodne trgovine, kao i preferencijale za izvoz cigareta i alkoholna pića.

EAEU je ponudila za sada jedino koncesije za izvoz voćnih rakija i sirovog destilata i to bez količinskih ograničenja, dok naša strana insistira i dalje na dobijanju određenih koncesija (u vidu količinskih ograničenja kroz tarifne kvote) za izvoz nekih vrsta sireva - polutvrdih, cigareta i vinjaka.

Specijalna savetnica potpredsednika vlade i ministra trgovine Jagoda Lazarević rekla je Tanjugu da je interes Srbije da kroz aktuelne pregovore reguliše trgovinske odnose sa EAEU i zadrži visok stepen liberalizacije trgovine koji ima po bilateralnim sporazumima sa Rusijom, Belorusijom i Kazahstanom, a da u okviru novih pregovora ode korak dalje.

"To jest, da proširi režim slobodne trgovine na još dve države - Jermeniju i Kirgiziju i postigne liberalizaciju i za neke robe koje su do sada bile na listi izuzeća, a za koje imamo interes da se izvoze bez naplate carina u EAEU", rekla je Lazarević.

Kako kaže, tekst sporazuma je gotovo usaglašen i deo pratećih aneksa: aneks o Pravilima porekla i aneks o Rešavanju sporova.

Tokom runde pregovora u Beogradu, vođeni su paralelni pregovori između EAEU i članica kako bi se postigao dogovor u vezi sa srpskim zahtevima.

U pregovorima naši zahtevi nisu naišli na odobravanje nekih država članica EAEU - za sireve se protivila Belorusije na prvom mestu, za vinjak Jermenija, a za cigarete Belorusija i Jermenija, iako je argumentacija srpske strane sa izloženim brojkama o izvozu, uvozu i slično bila više nego jasna da tražene količine ne mogu nikako ugroziti tržišta tih zemalja, kažu u Ministarstvu trgovine.

Zato se ostalo pri čvrstom stavu da se pregovori nastave u narednih nekoliko meseci gde će srpska strana i dalje insistirati na dobijanju zadovoljavajućeg nivoa koncesija za konkretne poljoprivredno-prehrambene proizvode.

"Prihvaćen je naš predlog da se pregovara moderan tekst u duhu pravila STO i savremene trgovinske prakse. Najveći rezultat koji je postignut je što je srpska strana uspela da izdejstvuje ukidanje do sada važećeg pravila 'direktne kupovine' na čemu smo insistirali već godinama, a gde se najviše protivila ruska strana", navela je Lazarević.

Ističe da se time ostvaruje značajna dobit merena milionima evra za naše velike izvoznike i uvoznike kojima je do sada bio osporavan preferencijalni status u trgovini sa Rusijom, zbog korišćenja posredničkih firmi.

Kao uslov za ukidanje tog pravila, srpska strana je prihvatila ruski zahtev da se pojačaju kontrole, proverom faktura, pravnih lica koje učestvuju u lancu kupovine kako bi se sprečile eventualne zloupotrebe preferencijalnog statusa.

Odredba člana 8. tačka 1. važećih pravila o poreklu isključuje iz režima slobodne trgovine promet robe ostvaren preko posrednika u trgovini, što znači da nije moguće ostvariti preferencijalni tretman u slučajevima gde fakturu izdaju pravna lica koja su registrovana u trećim državama odnosno nisu rezidenti strana ugovornica, navodi Lazarević.

Zbog tog ograničenja strane ugovornice ne mogu u punom kapacitetu da koriste režim slobodne trgovine.

U Ministarstvu trgovine navode da je srpska strana odustala od zahteva za dobijanje bescarinskog pristupa tržištu EAEU za živinsko meso i šećer, jer su to istakli kao vrlo osetljive proizvode bez ikakve mogućnosti postizanja kompromisa, među državama članicama EAEU.

Na primer, kada su proizvodi od duvana u pitanju, od ukupnog uvoza cigareta iz celog sveta u Srbiju u novembru 2018. godine čak 28 odsto čini uvoz iz Rusije.

Pri tome je uvoz iz Rusije u Srbiju slobodan bez ikakvih carina, dok se pri izvozu cigareta iz Srbije na tržište Rusije plaća carina u iznosu od oko 18 odsto.

Srbija izvozi cigarete u zemlje EAEU, najviše u Kirgisku republiku, dodaju u Ministarstvu trgovine.

Direktorka Sektora za međunarodne ekonomske odnose PKS Jelena Jovanović, takođe, očekuje da tokom ove godine bude postignut dogovor o daljoj liberalizaciji trgovine sa EAEU.

"Definisanje koncepta novog, savremenog Sporazuma o slobodnoj trgovini između Srbije i EAEU, zasnovanog na principima međunarodnog trgovinskog prava i pravilima Svetske trgovinske organizacije, nakon treće runde pregovora ekspertskih grupa je u završnoj fazi", rekla je ona Tanjugu.

Jovanović dodaje da će dogovor oko dalje liberalizacije trgovine biti postignut nakon dodatnih konsultacija i usaglašavanja pozicija članica EAEU.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.