Izvor: RTS, 14.Apr.2012, 12:33 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Pregovori o iranskom nuklearnom programu
U Istanbulu počeli pregovori Teherana i šest vodećih zemalja sveta, o spornom iranskom nukleranom programu. Ahmedinežad ističe da će Teheran braniti svoja prava, Francuska i Britanija odlučno za sankcije.
Pregovori Irana i šest vodećih zemalja sveta o spornom iranskom nuklearnom programu započeli su danas u Istanbulu.
Diplomati ocenjuju da nije izgledno da će doći do značajnog proboja u pregovorima, ali i samo njihovo održavanje pruža mogućnost da se obnovi >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << dijalog i da se umire spekulacije da bi Izrael mogao pokrenuti napad kako bi sprečio Iran da dođe u posed nuklearnog oružja, napominje Rojters.
AFP javlja, pozivajući se na izjave bliske pregovaračima, da najviše što se može očekivati od pregovora jeste postizanje dogovora o tome da se za četiri do šest nedelja održe detaljniji razgovori.
"Najnoviji odgovor Irana je da je spreman da sedne i razgovara o nuklearnom pitanju. Za nas je (skup u Istanbulu) provera toga", izjavio je jedan pregovarač.
U Teheranu su, uoči pregovora, istakli da se ni po koju cenu neće odreći svojih prava u nukleranoj oblasti.
Predsednik Mahmud Ahmedinežad je pozvao "neprijatelje" iranske nacije da promene ponašanje i najavio da će Teheran čvrsto braniti svoja prava, prenele su novinske agencije.
Francuska i Velika Britanija pozvale su Teheran da ne propusti ovu priliku i da suspenduje sporne aktivnosti u svom nuklernom programu.
Predsednik Francuske Nikola Sarkozi i britanski premijer Dejvid Kameron su u zajedničkoj poruci dostavljenoj medijima u četvrtak takođe najavili da će odlučno sprovoditi sankcije protiv Irana sve dok ta zemlja odbija da ispunjava svoje međunarodne obaveze.
Teheran je u poslednjem trenutku prihvatio da se pregovori održe u Istanbulu, a predlagao je Bagdad ili neko mesto u Kini, što su na Zapadu odbacili.
Spor je nastao zbog različitih stavova Ankare i Teherana o krizi u Siriji, pošto Iran, za razliku od Turske, podržava predsednika Bašara al Asada, svog saveznika na Bliskom istoku.
SAD i njeni saveznici već duže vreme optužuju Iran da radi na proizvodnji nuklearnog oružja. U Teheranu to odbacuju i kažu da sporni nuklearni program ima civilne namene.
Pregovori Irana i pet stalnih članova Saveta bezbednosti (SAD, Kine, Velike Britanije, Francuske i Rusije) i Nemačke prekinuti su pre 15 meseci kada pregovarči, takođe u Istanbulu, nisu uspeli da se dogovore ni o dnevnom redu.
Počeli pregovori "šestorke" i Irana o nuklearnom programu
Izvor: S media, 14.Apr.2012
Predstavnici pregovaračke "šestorke" (SAD, Rusije, Velike Britanije, Kine, Francuske i Nemačke) i Irana počeli su danas u Istanbulu razgovore o spornom nuklearnom programu te zemlje..."Šestorka" i Iran poslednji put su se sastali u januaru 2011, takodje u Istanbulu, ali nisu postigli dogovor o nuklearnom...
Nova šansa za kompromis?
Izvor: RTS, 14.Apr.2012
Predstavnici Irana i šest najuticajnijih zemalja, posle 15 meseci, ponovo za istim stolom razgovaraju o iranskom nuklearnom programu. Iranska delegacija odbila bilateralni sastanak sa američkim kolegama. Mahmud Ahmedinežad ističe da će Teheran braniti svoja prava...Iran, pet stalnih članica Saveta...
Počeli pregovori o iranskom nuklearnom programu
Izvor: Radio 021, 14.Apr.2012
Pregovori Irana i šest svetskih sila o spornom iranskom nuklearnom programu, danas u Istanbulu, počeli su u "pozitivnoj atmosferi", izjavio je portparol visoke predstavnici Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton.





