Pregled štampe (29. 07. 2009.)

Izvor: RTS, 29.Jul.2009, 03:15   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Pregled štampe (29. 07. 2009.)

Politika: Posle zlata otišao da spava. Novosti: Prepreke više ne postoje. Pres: Vlada sprema nove poreze: Država hoće da nam otme petinu plate! Blic: Koštuničina vlada delila stanove šakom i kapom

Posle zlata otišao da spava

Svet nije dovoljan! Dan posle fenomenalne trke i titule planetarnog šampiona na 50 metara delfin, kod Milorada Čavića nema velike euforije. Prihvatio je to kao da se to svaki dan postaje i kao da svako to može da uradi. Imao je >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << uobičajeni jutarnji trening u bazenu hotela u kojem su smešteni srpski reprezentativci.

Posle prvog zlata nije bilo velikog slavlja.

- Pravo da vam kažem otišao sam da spavam. Naravno da sam prezadovoljan, ali posao nije završen. Zlato na 50 metara delfin daje mi samo veći motiv da pokušam da ponovim isti uspeh i na duplo dužoj deonici - kaže šampion sveta.

Velika trka na 50 delfin na „Foro Italiku" već je otišla u istoriju. Kratak rezime je glasio.

- Znao sam da sam fizički savršeno spreman, samo je bilo pitanje da li ću to pokazati i u bazenu. Već posle prve kvalifikacione trke sve dileme su nestale. Video sam da je medalja realnost, ali naravno svako od nas želi zlato - u dahu je rekao Čavić i dodao - Španac Munjoz je sjajan takmičar, a to pokazuje i neverovatni svetski rekord, koji je postavio. Ipak u finalu to ne igra veliku ulogu. To je trka i često presuđuju neke druge stvari. Mentalno sam bio jak i to je presudilo.

U bazenu je sve delovalo savršeno, mada Čavić ne misli tako:

- Ulaz u vodu i podvodni deo je bilo sjajno, plivanje takođe. Jedini problem je ponovo bio ulazak u cilj. Nisam baš najbolje pogodio poslednji zamah, ali to sada i nije toliko važno. Znam gde je bila greška i trudiću se da je ne bude na stotki.

Već sada sve misli su okrenute ka trci na 100 metara delfin i velikom obračunu sa Majklom Felpsom (kvalifikacije i polufinale su 31. jula, a finale 1. avgusta).

- Već sam rekao drago mi je što sam najbrži delfinaš sveta, ali će mi više značiti eventualno zlato na 100 metara delfin. To je moja disciplina i želim tu da pokažem da sam najbolji. Naravno to je želja, a videćemo da li će se sve kockice poklopiti - zaključio je Čavić.

Iako je uvek vrlo umeren u izjavama, najbolji srpski sportista je već pokazao da i te kako zna koliko vredi. Sve što kaže ima osnova, tako da Majkl Felps i ostali „delfini" imaju razloga da budu zabrinuti.

Prepreke više ne postoje

Italija snažno podržava evropske integracione procese zemalja zapadnog Balkana. Zvanični Rim je bio jedini sa "zapadne" strane, među članicama EU, koji je i pisano insistirao da se građanima regiona ukinu vize. Italija sada traži organizovanje samita šefova vlada zemalja članica EU koje bi, zajedno s Vašingtonom, dale jasan i konkretan podstrek ulasku preostalih balkanskih zemalja u Evropsku uniju.

Šef italijanske diplomatije Franko Fratini u ekskluzivnom intervjuu za "Novosti" ističe značaj potpunog uključenja regiona u evropske integracione procese.

- Italija je uvek podržavala napore Evropske komisije da se ostvari liberalizacija viznog režima sa zemljama zapadnog Balkana i zato pozdravljamo njenu odluku da predloži uvođenje Srbije, Crne Gore i Bivše jugoslovenske republike Makedonije na belu šengensku listu. Želeo bih da naglasim da u aktuelnom kontekstu, liberalizacija viznog režima predstavlja najefikasniji instrument kojim raspolaže EU da bi učinila konkretnijom evropsku perspektivu ovih zemalja. Uveren sam da će ova odluka poslati veoma važnu političku poruku žiteljima regiona koji daju naročit značaj mogućnosti da se kreću Evropom bez viza. Ova mera će olakšati kontakte među ljudima, poboljšaće ekonomske perspektive ovih zemalja i omogućiti bolje upoznavanje EU.

- Liberalizacija viznog režima je proces koji se odnosi na ceo region i imaće pozitivan odjek na sve ove zemlje. Isključena je svaka namera da se politički izopšte osobe koje žive na Kosovu i građani drugih zemalja, koji će uživati viznu liberalizaciju u periodu koji sledi. Komisija nastavlja razgovore sa srpskim vlastima da bi se našlo prihvatljivo rešenje za pitanje pasoša za Srbe koji žive na Kosovu i mi u potpunosti podržavamo napore koji se čine u ovom kontekstu.

- Svi preduslovi da građani Srbije, zaista, putuju Evropom slobodno, bez viza, počev od 1. januara 2010 su tu, rekao je Fratini i dodao da nedavna preporuka Evropske komisije predstavlja prvu etapu u procesu usmerenom da se postigne ovaj cilj. "Savet ministara sada treba da se izjasni o ovom predlogu, posle konsultacije Evropskog parlamenta. U slučaju odobravanja, što jako želimo, perspektive liberalizacije viznog režima početkom 2010. godine mogu da se ostvare. Važno je da Srbija uloži neophodne napore da bi se, do dana kada će Savet usvojiti preporuke, ostvarili svi referentni ciljevi utvrđeni mapom puta."

- Italija je uvek podržavala nužnost za EU da održi aktuelnom evropsku perspektivu zemalja zapadnog Balkana, jer je stabilnost ovog regiona usko vezana s putem približavanja EU. Zbog toga je Italija, kao što dobro znate, predložila akcioni plan od osam tačaka, koji predviđa konkretne rezultate i mogući vremenski okvir usmeren da se zemlje regiona ohrabre da bi napredovale u sprovođenju svojih procesa reformi. Italija je, dakle, u potpunosti angažovana na napretku svih aspekata integracije Srbije i ostalih zemalja regiona u evropskim okvirima. U toj perspektivi, predložili smo samit na nivou šefova vlada EU uz učešće SAD i zemalja zapadnog Balkana. Treba ga održati sledeće godine, deset godina posle samita u Zagrebu kojim je započet proces približavanja Balkana EU, da bi se jasno dala podrška za priključenje zemalja kao što su Srbija, Crna Gora, Bosna i Albanija.

Vlada sprema nove poreze: Država hoće da nam otme petinu plate!

Ministarka finansija Diana Dragutinović potvrdila je za Pres da će predložiti Vladi Srbije izmenu poreza na dohodak građana koji predviđa dve stope - prvu i nižu stopu poreza od 10 odsto, koja će se primeniti na plate ispod 40.000 dinara, dok će za plate veće od tog iznosa važiti druga i viša stopa poreza od 20 odsto. Ministarka Dragutinović predložiće i neoporezivi deo u visini 30 odsto prosečne plate u prethodnom mesecu.

Novi predlog zakona o porezu na dohodak građana, tvrdi ona, daće „ravnomerniju raspodelu tereta".

- Porez na plate neće se plaćati na neoporezivi iznos, koji će po predlogu zakona biti 30 odsto prosečne plate u mesecu koji je prethodio onom za koji se zarada isplaćuje. Taj neoporezivi deo bio bi sada oko 9.300 dinara - kaže za Pres Diana Dragutinović, i dodaje da će Vlada Srbije odlučiti šta će biti konačno rešenje.

Ona otkriva da je moguće da će se razmatrati i varijacije u vezi sa visinama stopa i neoporezovanog dela. Ministarka kaže da nije isključeno da, na primer, stopa za veće plate bude nešto manja, ali i da neoporezovani deo bude manji.

Na kritike privrednika da će ih uvođenjem ovakvog sistema oporezivanja dovesti u težak položaj, Diana Dragutinović kaže:

- Uz sve dužno poštovanje, ja nisam mađioničar. Ako imate nešto što se zove deficit, vi morate da povećate prihode i da smanjite rashode, i tu ne postoji ništa treće. Ovaj predlog zakona predstavlja ravnomernu raspodelu tereta jer će manje plaćati oni koji imaju manje, a više oni koji imaju više. Ne znam šta je od toga više fer - smatra ministarka Dragutinović.

U Skupštini Srbije objašnjavaju da bi ovaj zakon mogao da bude izglasan najranije u septembru, ukoliko bude poslat na usvajanje po hitnom postupku, dok bi u redovnoj proceduri mogao da stoji čak tri meseca.

S druge strane, privrednici ocenjuju da bi predložene izmene u oporezivanju plata delovale pogubno na već posrnule firme, te da nam prete otpuštanja, smanjenje plata i bežanje u sivu ekonomiju.

Koštuničina vlada delila stanove šakom i kapom

Najveći broj državnih stanova prodat je u vreme vlade Vojislava Koštunice, i to 288. „Blic" je imao uvid u spisak otuđenih državnih stanova i u Beogradu novi vlasnici kvadrata postajali su najčešće zaposleni u ministarstvima, i to u kabinetu ministara. Prednjače ministarstva kojima je rukovodio kadar DSS.

Spisak 288 stanova koje su otkupili zaposleni u državnoj upravi ili na lokalu „Blic" je dobio nakon što su naše novine objavile da su ti stanovi dodeljivani i državnim funkcionerima, uz neviđene uslove kredita i za male pare.

Izveštaj o stanovima ima sedam stranica. Od ukupnog broja prodatih stanova, najviše je novih vlasnika u Beogradu, gde su državni službenici otkupili čak 41 stan. Kvadratura se kreće od 50 do 100 kvadrata, ali najzastupljeniji su oni od oko 90 kvadrata na Novom Beogradu. U podacima navedena su samo imena kupaca, grad ili opština u kojoj je stan, kvadratura, cena i kada je sklopljen ugovor o otkupu.

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.