Izvor: RTS, 18.Sep.2009, 03:05 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Pregled štampe (18. 09. 2009.)
Politika: Ombudsman šalje zakon o informisanju na Ustavni sud, Novosti: Biće para za otpuštene, Blic: Baba, tebe ću da poštedim, ionako ćeš umreti, pišu dnevne novine
Ombudsman šalje zakon o informisanju na Ustavni sud
Zaštitnik građana Saša Janković pokrenuće postupak pred Ustavnim sudom Srbije za ocenu ustavnosti Zakona o izmenama i dopunama Zakona o informisanju. Tim stručnjaka (profesori Marijana Pajvančić, Vladimir Vodinelić i Rade Veljanovski >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << i advokat Slobodan Kremenjak) od kojih je Janković zatražio mišljenje, završio je juče analizu ovog zakona, ustanovivši da je taj zakon gotovo u celosti nesaglasan raznim odredbama Ustava. Jednoglasan zaključak stručnjaka bio je da ima osnova da se pred USS pokrene postupak i takav predlog su i uputili zaštitniku građana.
Saša Janković je juče za „Politiku" rekao da će njegova odluka biti formalizovana narednih dana budući da se trenutno nalazi službeno u Sloveniji (na konferenciji o ograničavanju ljudskih sloboda i prava zbog nacionalne bezbednosti i odbrane).Kao ovlašćeni predlagač, dodao je on, tražiće od Ustavnog suda da se o ovom predmetu izjasni u što kraćem roku.
Zadatak grupe stručnjaka bio je da ispitaju da li bi moglo biti osnova da USS ispituje saglasnost odredaba Zakona o izmenama i dopunama Zakona o informisanju, kako sa Ustavom Srbije, tako i sa potvrđenim međunarodnim ugovorima - Evropskom konvencijom za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda i Međunarodnim paktom o građanskim i političkim pravima, objasnio je za naš list profesor Vladimir Vodinelić.
„Našli smo da bi bilo osnova obratiti se USS da ispita ne povređuje li ovaj zakon slobodu medija, slobodu izražavanja, pravo na mirno uživanje imovine, načelo jednakosti svih pred zakonom i zajamčen pravni položaj stranaca. Takođe, i da utvrdi nije li se ovim zakonom Narodna skupština ogrešila i o one odredbe Ustava, Evropske konvencije i Međunarodnog pakta, koje propisuju uslove koje zakonodavac mora zadovoljiti da bi smeo da ograniči zajamčena prava ili da bi smeo da propiše način za njihovo ostvarivanje", kaže Vodinelić.
Zaključaj grupe stručnjaka je i da ima mesta da se od USS traži ispitivanje gotovo svih odredaba ovog zakona. „Gotovo da nema odredbe za koju bi se moglo reći da ona svakako ne zavređuje da bude stavljena pod lupu Ustavnog suda", ističe Vodinelić. Kako dodaje, USS će reći da li je nešto u skladu sa Ustavom ili nije, ali tu se priča ne završava. Ako neko u ovom slučaju bude nezadovoljan stavom USS, može se obratiti Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu, kao i Komitetu za ljudska prava UN.
Biće para za otpuštene
Realno je da iz državne uprave ode oko 2.000 zaposlenih tokom sledeće godine, najavio je u razgovoru za "Novosti" Milan Marković, ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu.
- Zakon o državnim službenicima biće usvojen najverovatnije u oktobru. Na osnovu tog zakona moći će da počne proces racionalizacije u državnoj upravi već od 1. januara 2010. U upravi trenutno radi oko 28.000 ljudi, a posle racionalizacije, broj zaposlenih će se vratiti na nivo manji nego 2003.
Otpušteni radnici će dobiti otpremine, rekao je Marković i nastavio: "Lako je govoriti u brojevima, ali to su ljudi koji imaju svoje porodice, tako da svi moraju da dobiju otpremnine, kao, uostalom, i zaposleni koji rade u privatnom sektoru."
Zakon o državnim službenicima propisaće kretanje u hijerarhiji u upravi, kao i vanredno ocenjivanje, najavljuje ministar Marković dodajući da ocenjivanje samo po sebi nije ništa novo.
- Zakon o administraciji na lokalnom nivou odnosi se na više od 80.000 ljudi i zbog toga taj posao vodi Ministarstvo ekonomije, jer je samo jedna četvrtina od tog broja vezana za opštinsku upravu, za šta je nadležno moje ministarstvo.
Ministarstvo za državnu upravu i lokalnu samoupravu dostavilo je Vladi podatke o broju ljudi koji će biti otpušteni u tom ministarstvu, kaže Marković dodajući da je ministarstvo na čijem je čelu dobilo niz novih nadležnosti u oblasti radnog i izbornog zakonodavstva, a nije preuzelo nijednog novog radnika.
"U Ministarstvu se od 2003. godine broj zaposlenih sa 109 smanjio na 82, tako da nema šansi da bilo šta više smanjujemo."
Baba, tebe ću da poštedim, ionako ćeš umreti
Slađan Kuzmanović (38) ubio je oca Zorana (61), majku Brankicu (54) i brata Dejana (34), a potom ispalio sebi hitac u slepoočnicu iz pištolja u porodičnoj kući u selu Lugavčina kod Smedereva. U krvavom piru ubica je poštedeo samo babu po majci Milevu Glišić (82).
Tišinu Srbine ulice u Lugavčini su narušili pucnji u četvrtak u 2.15 časova. Slađan Kuzmanović usmrtio je roditelje Zorana i Brankicu na spavanju, ispalivši najpre u oca, a potom u majku po nekoliko hitaca iz pištolja. Njegov mlađi brat Dejan, probuđen pucnjavom, krenuo je iz svoje sobe u prizemlju da vidi šta se dešava na spratu, ali ga je Slađan presreo na stepeništu i pucao i u njega.
To se dogodilo naočigled babe Mileve, koja je pokušala da zaštiti mlađeg unuka uz molbu: „Nemoj Dejana, ubij mene!" Slađan je još nekoliko hitaca ispalio u brata uz reči: „Neću tebe, matora si, ionako ćeš umreti" i otišao uz stepenice, ka svojoj sobi na spratu, gde je sebi presudio hicem u glavu.





