
Izvor: RTS, 03.Apr.2009, 03:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Pregled štampe (03. 04. 2009.)
Tužilaštvo: Hitna primena zakona o oduzimanju imovine kriminalaca, Rizik od nove recesije ako se SAD prebrzo oporave od krize, Nema para od „lepih“ mera, Skandalozna presuda: Pedofilu osam meseci zatvora!, prenosi danas dnevna štampa
Tužilaštvo: Hitna primena zakona o oduzimanju imovine kriminalaca
Slobodan Radovanović, republički javni tužilac, uputio je juče svim tužilaštvima u Srbiji obavezujuće uputstvo za hitno sprovođenje Zakona o oduzimanju >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << imovine proistekle iz krivičnog dela, saznaje „Politika". Uz pomenuti dokument, postupajućim tužiocima data su dodatna uputstva o sprovođenju zakona, a zatraženi su i hitni izveštaji o njegovoj primeni. Takođe, najavljena je i kontrola sprovođenja zakona koju će izvršiti Republičko javno tužilaštvo.
Prema njegovim rečima, svi tužioci koji budu postupali po Zakonu o oduzimanju imovine proistekle iz krivičnog dela, od maja će početi da pohađaju edukativne tečajeva na kojima će predavanja držati obučeni predavači iz Srbije, Irske, Italije i Amerike, zemalja sa bogatim iskustvom u sprovođenju ovog zakona.
Kako je ranije za naš list najavio tužilac Radovanović, na udaru zakona prva se našla imovina pripadnika organizovanih kriminalnih grupa. Kako je tada rekao, tužilaštvo će prvo krenuti sa privremenim oduzimanjem imovine, a počeće sa pripadnicima „zemunskog klana". Pored imovine Milorada Ulemeka Legije i ostalih članova zemunske kriminalne organizacije, u toku je provera i imovine pripadnika „drumske" i „carinske" mafije.
Republički javni tužilac je za naš list najavio i da bi u nekoliko ministarstava, Upravi za borbu protiv pranja novca, Poreskoj upravi i drugim državnim organima, uskoro trebalo da budu oformljeni timovi koji će se baviti finansijskom istragom, odnosno utvrđivanjem porekla imovine okrivljenih lica. Planirano je da radom timova upravlja Republičko javno tužilaštvo.
Prema njegovim rečima, ne postoji vremenski rok u kojem bi timovi trebalo da budu oformljeni, ali bi bilo dobro da se to uradi što pre.
Kako je ranije za naš list rekao Radovanović, „tužilaštva će se u postupku ispitivanja imovine i načina njenog sticanja vratiti unazad, ali ne potpuno". Prema njegovim rečima, vlasnik imovine će morati da dokaže njeno poreklo bez obzira na to kada ju je stekao.
Rizik od nove recesije ako se SAD prebrzo oporave od krize
Američka ekonomija bi ove godine mogla da ima negativnu stopu rasta od minus 2,6 odsto, najnižu na godišnjem nivou od 1946. godine, prognozirala je istraživačka grupacija "Konferens bord".
Prema proceni te grupacije, očekuje se da privreda SAD kasnije ove godine počne da se oporavlja, ali postoji opasnost od još jedne recesije u 2010, ukoliko monetarno labavljenje i slab dolar podstaknu izglede za povratak inflacije. Očekuje se da obimni stimulativni paketi i mere američke Uprave federalnih rezervi za podsticanje privredne aktivnosti pokrenu anemičnu američku privredu u poslednjem kvartalu ove godine, posle slabljenja od 6,3 odsto u poslednjem tromesečju 2008, podsetio je Rojters.
Nastojanja Feda da podstakne ekonomiju putem kresanja kamatnih stopa i kupovine milijardi dolara vladinog duga mogla bi, međutim, imati neželjene posledice, ukazano je u izveštaju "Konferens borda".
"Ukoliko u SAD dođe do suviše brzog oporavka, mogao bi se pojaviti rizik od još jedne recesije u 2010", rekao je zvaničnik te grupacije Bart van Ark i dodao da "to može podstaći očekivanja povratka inflacije i povećati neizvesnost kad je reč o načinu i putu ekonomskog oporavka".
Nema para od „lepih" mera
Sve oči uprte su sada u nas. Ne samo građani Srbije, nego i svetska javnost, svi strani investitori, čekaju da vide koje će to konkretne mere srpska vlada da donese - kaže u intervjuu za "Novosti" Radovan Jelašić, guverner NBS.
- Sto odsto sam ubeđen da će programa biti. Pitanje je samo kako će izgledati. Ništa još nije konkretno odlučeno, u živoj komunikaciji smo sa Fondom.
Iduća nedelja je krajnji rok da dostavimo MMF naš novi predlog, inače nećemo uhvatiti voz za bord MMF, koji je početkom maja, rekao je Jelašić i pojasnio: „Aranžman mora da odobri bord, da bismo mogli da povučemo sredstva".
- Sa MMF smo se usaglasili kolika je dubina naše "budžetske rupe", a na nama je da odlučimo kako ćemo je popuniti. Da je MMF insistirao na "solidarnom porezu", a mi odustali, sada bi poruka iz Vašingtona bila: Programa nema!
- Vlada je ta koja vrši procenu, koja treba da zna da li će određena mera "proći" u Nemanjinoj, a zatim i u Skupštini. Jedna stvar je šta je najbolje za Srbiju, a sasvim druga šta će u određenoj političkoj konstelaciji biti odobreno u Skupštini. I dalje imam osećaj da političari skoro isključivo pričaju o merama koje dobro zvuče. Jedini je problem što od tih i takvih mera nema mnogo para.
Upitan na koje mere konkretno misli, guverner NBS je odgovorio: „Pre svega, na smanjenje broja zaposlenih u administraciji. To je proces na čije efekte treba da čekamo bar pola godine, a koji već danas košta zbog plaćanja otpremnina".
Najrealnije je da se dodatno smanje izdaci iz budžeta, pre svega diskrecioni rashodi, kao i rashodi za plate u državnoj administraciji, smatra Jelašić. „To je veoma široka lepeza i sad se proverava kako je moguće smanjiti te rashode u ovako kratkom periodu. Na tu kategoriju se iz budžeta izdvaja oko 150-160 milijardi dinara. Tu ima i investicija, reprezentacije, struje, vode, telefona... Moguće je i povećanje akciza na dizel i benzin."
Povećanje PDV-a će, kao i u prethodnom programu, biti samo krajnja mera, u slučaju da sve druge ne donesu željeni efekat, kaže Radovan Jelašić i dodaje: „Najlošije bi bilo da ponovo štedimo na kapitalnim izdacima, što mi tradicionalno radimo. Da budem iskren, sa stanovišta Vlade, bilo bi najlakše reći - povećajmo PDV za dva odsto i rešen problem. Ali to bi izazvalo inflaciju. Samo jedna stvar Srbiju može tokom ove i iduće godine da spase: da konačno povučemo milijardu evra koja nas čeka u inostranstvu za Gazelu, Koridor 10..."
Inflacija se neće oteti kontroli, tvrdi Jelašić. „Pošto će biti zamrzavanja plata i penzija, a i država će manje trošiti, doći će do smanjenja domaće tražnje za blizu 20 odsto, a to ujedno znači da inflacije ne može biti. Do kraja godine očekujemo inflaciju od osam odsto, plus-minus dva odsto."
- Priče da će pad dinara za 25 odsto izazvati inflaciju od 50 odsto ne stoje. Martovski podaci pokazuju da je inflacija 0,5 odsto. Trgovci ne dižu cene jer je smanjena tražnja.
Skandalozna presuda: Pedofilu osam meseci zatvora!
Aleksandar Mijalković (38) iz Vinorače kod Jagodine, koji je uhapšen zbog seksualnog zlostavljanja dve devojčice, osuđen je na samo osam meseci zatvora! Mijalković je u Opštinskom sudu u Jagodini najpre osuđen na godinu dana, ali mu je posle žalbe tužilaštva, koje je tražilo veću kaznu, Okružni sud smanjio kaznu za četiri meseca!
Aleksandar Mijalković, koji je poznat policiji zbog sličnih krivičnih dela, optužen je da je krajem 2008. seksualno zlostavljao devojčice od 10 i 13 godina. Mijalković je bio u pritvoru od 13. decembra do 27. januara i sada je na slobodi. Inače, maksimalna kazna za ovo krivično delo je tri godine zatvora.
Međutim, veće Okružnog suda u Jagodini ocenilo je da su žalbe u pogledu kvalifikacije dela neosnovane i smatralo da je kazna od osam meseci adekvatna počinjenom delu! Takođe, u obrazloženju presude navodi se da Opštinski sud nije dao odgovarajući značaj olakšavajućim okolnostima!
Otac jedne od devojčica šokiran je ovom presudom.
Slučaj seksualnog zlostavljanja devojčica iz Jagodine šokirao je javnost u Srbiji jer je osumnjičeni za pedofiliju bio uhapšen, pa pušten! Dve devojčice prepoznale su u policiji Mijalkovića i rekle da ih je on 9. i 10. decembra seksualno zlostavljao.
Posle intervencije Slobodana Radovanovića, republičkog javnog tužioca, Mijalković je ponovo uhapšen, ali je jagodinsko tužilaštvo okvalifikovalo delo kao lakše, zbog čega je Mijalkoviću određen osmodnevni pritvor.
Inače, Krivični zakon nema posebno izdvojeno krivično delo nedozvoljene polne radnje nad decom, zbog čega se u većini slučajeva dešava da napadač, kao u ovom slučaju, bude pušten posle saslušanja i proces ulazi u redovnu proceduru.