Predstavljen Prvi tom Srpske enciklopedije

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 31.Jan.2012, 17:56   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Predstavljen Prvi tom Srpske enciklopedije

BEOGRAD -

U svečanoj sali Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU) danas su, u prisustvu patrijarha Irineja, crkvenih velikodostojnika, ličnosti iz kulturnog i javnog života, predstavljene prve dve knjige Prvog toma Srpske enciklopedije u izdanju SANU, Matice srpske i Zavoda za udžbenike.

Predsednik SANU Nikola Hajdin je, u pozdravnoj reči okupljenima, rekao da je "srpska enciklopedija opšta enciklopedija srpskog naroda i njegovih zemalja u prošlosti i sadašnjosti i >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << predstavlja našu ličnu kartu i naš identitet".

"Glavni cilj Enciklopedije je sakupljanje, sistematizovanje i enciklopedijsko tumačenje sveukupnog istorijskog razvoja i savremenog položaja srpskog naroda. Ova publikacija na sistematizovan način obrađuje kulturno-istorijsku baštinu srpskog naroda i opisuje njegov doprinos evropskoj i svetskoj kulturi i civilizaciji", rekao je Hajdin.

Potpredsednik Matice srpske Slavko Gordić podsetio je na istorijat i izdavačku delatnost MS i kroz šalu primetio da se u većini kapitalnih poduhvata ove kuće nalazi prefiks "srpski" - Srpski rečnik, Srpska enciklopedija, "10 vekova srpske književnosti".

Nedavnim objavljivanjem druge knjige Prvog toma Srpske enciklopedije zaokružen je Prvi tom (slova A i B) nacionalne enciklopedije. Zamišljena u 10 tomova, Srpska enciklopedija je nacionalna enciklopedija opšteg tipa, zasnovana na savremenim naučnim i leksikografskim znanjima.

Precizni, sažeti i zanimljivi tekstovi

Enciklopediju, čiji je glavni cilj sakupljanje, sistematizovanje i enciklopedijsko tumačenje sveukupnog istorijskog razvoja i savremenog položaja srpskog naroda, okupljenima su predstavili akademik Đorđe Zloković, prof. dr Darko Tanasković i prof. dr. Dragan Stanić.

Zloković je naveo da je uloženo mnogo truda da se podaci u enciklopediji svestrano provere i da tekstovi budu precizni, sažeti i zanimljivi, a u toku je priprema Drugog toma Enciklopedije koja, kako je rekao, teče uz stečeno iskustvo i elan koji od početka prožima ovaj poduhvat.

Prof. dr. Darko Tanasković rekao je da prvi tom Srpske enciklopedije vidi kao kamen temeljac "srpskog Akropolja" i zdanje znanja o sebi.

Kako je navedeno, Enciklopedija na sistematizovan način obrađuje kulturno-istorijsku baštinu srpskog naroda i opisuje njegov doprinos evropskoj i svetskoj kulturi i civilizaciji.

Jasno postavljenim ciljevima, naučnim pristupom i obradom Srpska enciklopedija nastoji da razjasni sva najvažnija pitanja iz prošlosti srpskog naroda i da prikaže materijalne i opštekulturne vrednosti, stvarane kako na srpskim prostorima tako i na mestima gde Srbi žive u rasejanju.

Iako najveći deo svog sadržaja posvećuje obradi svih oblasti istorije srpskog naroda, enciklopedija se uz to bavi istorijom i ostvarenjima drugih naroda sa kojima su Srbi bili povezani.

Srpska enciklopedija opisuje prirodne odlike prostora na kojima srpski narod živi, kao i specifičnosti geografskog položaja, geološkog sastava i građe zemljišta, reljef, hidrografske osobine, klimu, biljni i životinjski svet. Ona pokazuje koliko su prirodna svojstva uticala na privredni i demografski razvitak, na egzistenciju, psihosocijalne i druge osobine stanovništva.

Naučnim i istorijskim vrednovanjem duhovnog nasleđa srpskog naroda ukazuje se i na prožimanje sa drugim kulturama, posebno sa kulturama Istoka i Zapada, kao i sa kulturama naroda čiji pripadnici žive sa Srbima u zajedničkoj državi ili u neposrednom okruženju.

Racionalnim i kritičkim pristupom celokupnom kulturnom nasleđu, dostignućima svih nauka i umetnosti, te tehničko-tehnološkom razvoju enciklopedija omogućuje da savremene i buduće generacije dobiju realnu istorijsku sliku o razvitku i dometima srpske duhovnosti, njenim vrednostima i značaju za savremeni svet, navedeno je povodom objavljivanja prvog toma Enciklopedije.

Dogodine drugi tom

O svim poslovima na izradi Srpske enciklopedije brine Uređivački odbor od 24 člana, koji su formirali Srpska akademija nauka i umetnosti i Matica srpska, a bilo je angažovano i 114 saradnika u okviru 33 stručne redakcije, kao i 694 autora tekstova.

Uređivački odbor planira da za sledeću godinu pripremi drugi tom Srpske enciklopedije koji će obuhvatiti slovo V.

Projekat se izvodi uz pomoć Ministarstva prosvete i nauke Srbije, a na osnovu posebnog Zakona o Srpskoj enciklopediji iz decembra 2005. godine.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.