Predsednik Mjanmara čestitao opoziciji

Izvor: B92, 11.Nov.2015, 17:03   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Predsednik Mjanmara čestitao opoziciji

Predsednik Mjanmara Tein Sein čestitao je danas opozicionoj stranki liderke Aung San Su Ći na izbornom uspehu, rekao je portparol predsednika za BBC.

Sa oko 40 odsto proglašenih izabranih mesta u novom sazivu parlamenta, Nacionalna liga za demokratiju (NLD) osvojila je skoro 90 odsto glasova.

Aung San Su Ći pisala je predsedniku Tein Seinu, komandantu oružanih snaga i predsedniku parlamenta i zatražila sastanak iduće nedelje da razgovara o "mirnom sprovođenju >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << želje naroda, koju su izrazili na izborima 8. novembra".

Međutim portparol Je Htut rekao je da takav sastanak može da se održi tek kada se objave konačni rezultati izbora.

On je insistirao na tome da nema pokušaja odugovlačenja objavljivanja konačnih rezultata izbora održanih u nedelju.

Naša poruka narodu zemlje u ime Tein Seina je da predsednik Tein Sein želi da čestita narodu Mjanmara na slobodnom, fer i vrlo mirnom izbornom danu, rekao je Htut za BBC.

"I drugo, on takođe želi da čestita NLD-u na njihovom uspehu na izborima i da izrazi nadu da će oni moći da ispune želje naroda u budućnosti", rekao je portparol.

Su Ći je zadržala svoje mesto u parlamentu u izbornoj jedinici u Jangonu. Ona prema ustavu ne može da bude predsednica zato što su joj pokojni suprug i dvoje sinova strani državljani, odnosno državljani Velike Britanije.

Dopisnici iz Mjanmara navode da Su Ći deluje oprezno uprkos njenoj naizgled ubedljivoj pobedi. Njena stranka je pobedila i 1990. na izborima ali su rezultati bili proglašeni nevažećim i ona je stavljena u dugotrajni kućni pritvor.

Vladajuća Partija solidarnosti i razvoja unije (USDP), koja je pobedila na prethodnim, dosta kritikovanim izborima pre pet godina, osvojila je samo oko pet odsto mesta.

Četvrtina mesta u parlamentu rezervisana su za vojsku.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.