Predsedavanje OEBS-om prilika i izazov za Srbiju

Izvor: Southeast European Times, 03.Nov.2014, 17:46   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Predsedavanje OEBS-om prilika i izazov za Srbiju

Predsedavanje Srbije OEBS-om 2015. moglo bi da bude prilika da se poboljša diplomatija te zemlje, ali analitičari smatraju da će se Beograd naći u teškoj poziciji između svojih suseda.

03/11/2014

Igor Jovanović za Southeast European Times iz Beograda -- 3.11.2014.

Iako je, prema oceni srpskih vlasti, predsedavanje te zemlje OEBS-om 2015. godine sjajna prilika za Srbiju da se dokaže kao faktor stabilnosti u svetu, analitičari upozoravaju da bi ta zemlja >> Pročitaj celu vest na sajtu Southeast European Times << mogla da se nađe u nezavidnom položaju balansiranja između Zapada i Rusije.

Strahovi su utoliko veći što je Srbija, iako je kandidat za članstvo u EU, odbila da uvede sankcije Rusiji, pa je zbog toga kritikovana u Briselu i pod pritiskom da uskladi svoju politiku sa EU, koja kažnjava Moskvu zbog sukoba u Ukrajini.

„Srbija je idealna država da predsedava OEBS-om dok se ne reši ukrajinski problem“, izjavio je sredinom oktobra predsednik Tomislav Nikolić.

On je rekao da bi Beograd mogao da pomogne mirovnu diplomatiju „jer ima prijateljske odnose sa svima koji imaju neku vrstu sukoba“, pomenuvši, između ostalih, Kinu i Japan, Izrael i Palestinu, Gruziju i Rusiju, Tursku i Grčku, kao i Grčku i Makedoniju.

Šef srpske diplomatije Ivica Dačić rekao je da je predsedavanje OEBS-om „politički prioritet Srbije i velika prilika za državu da se svetu predstavi kao važan politički faktor“.

Predstavljajući prioritet predsedavanja, Dačić je naveo jačanje uloge OEBS-a u Ukrajini i potpuni prekid neprijateljstava, kao i pomirenje i poboljšanje saradnje na Zapadnom Balkanu.

„Sa svojim iskustvom post-konfliktnog društva koje je uspešno prebrodilo nasleđe ratova u regionu, Srbija može uspešno da doprinese smirivanju sukoba koji su na dnevnom redu OEBS-a“, rekao je Dačić.

Šef diplomatije Srbije Ivica Dačić rekao je da je predsedavanje OEBS-om „politički prioritet Srbije i velika prilika za državu da se svetu predstavi kao važan politički faktor“.

I Istok i Zapad imaju velika očekivanja od Srbije.

Ruski šef diplomatije Sergej Lavrov kaže da će Srbija predsedavati OEBS-om u veoma važnoj godini i da se nada da će ta organizacija igrati značajniju ulogu u ukrajinskoj krizi.

Pomoćnica američkog državnog sekretara Viktorija Nuland kaže da je razgovarala sa Dačićem o stabilnosti u Bosni i Hercegovini i situaciji u Ukrajini, gde će Srbija, jednom kad se nađe na čelu OEBS-a, igrati ključnu ulogu.

Aleksandar Mitić, direktor nevladine organizacije Centar za strateške alternative, kaže da će sve oči biti uprte u Beograd. „Srbija će pokušati da predsedava OEBS-om na jasan i konkretan način. To je prilika, ali ujedno i potencijalno minsko polje za srpsku diplomatiju. Srbija mora da igra strogo po pravilima, pošto će čitav fokus biti na dilemi da li kandidat za EU, koji je istovremeno saveznik Moskve, može da igra nepristrasnu ulogu za vreme ukrajinske krize“, kaže Mitić za SETimes.

On dodaje da će puno toga zavisiti od toga da li će se održati prekid vatre na terenu.

„Ipak, da je Srbija samo znala pre dve godine, kada je imenovana da predsedava OEBS-om, da će morati da se bavi tako ozbiljnom krizom, pokušala bi da se isključi“, kaže Mitić.

Aleksandra Joksimović iz Centra za spoljnu politiku kaže za SETimes se od Beograda „ne mogu očekivati čuda dok bude na čelu OEBS-a“.

„Ukrajinska kriza je teško globalno pitanje i ne bi bilo dobro za Srbiju da se nađe između Istoka i Zapada oko te situacije“, kaže ona.

Joksimovićeva dodaje da Beograd mora vešto da balansira da se ne bi našao pod još jačim pritiskom.

Kojim pitanjima biste želeli da se Srbija bavi dok bude na čelu OEBS-a? Recite nam šta mislite u komentaru..

Nastavak na Southeast European Times...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Southeast European Times. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Southeast European Times. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.