Izvor: RTS, 24.Apr.2013, 09:32 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Predmeti koji zadaju glavobolju
Oko 250 predmeta zadaje probleme studentima Univerziteta u Beogradu, odnosno, ne mogu da ih polože u predviđenom roku. Na mnogim fakultetima ni polovina akademaca ne položi sve ispite u jednoj godini.
Prema najnovijoj analizi Univerziteta u Beogradu, oko 250 predmeta zadaje probleme studentima, odnosno, ne mogu da ih polože u predviđenom roku. Broj predmeta manji je nego prethodne godine, i umesto jedanaest, sada je između četiri i pet odsto.
Mnogo, saglasni su >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << i studenti i profesori, jer na mnogim fakultetima ni polovina akademaca ne položi sve ispite u jednoj godini.
Najstrože profesore i najteže predmete, gde je prolaznost manja od 30 odsto, imaju Građevinski fakultet 35, Tehnički fakultet u Boru 26, Fasper 16.
Situacija je različita od smera do smera. Tako na primer, na ETF-u na softverskom inženjerstvu nema problema, ali na elektrotehnici i računarstvu sporije se polaže 10 predmeta. Tu upozoravaju da reforma nije završena i da samo polovina studenata polaže sve ispite u jednoj godini.
Dekan Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Beogradu Branko Kovačević rekao je da koliko će student da uradi, ne zavisi samo od njega nego zavisi i od profesora. Prema njegovim rečima, da li će te se vi baviti njima, ili ne, koliko mu vremena posvećujete, da li postoje vannastavne aktivnosti, sve je to u jednom paketu.
"Niko tu nije nevin, svi su po malo krivi i studenti i profesori i država, ali besmisleno je da tranzicija traje od 2005. do 2013. godine. Tranzicija traje osam godina", naveo je Kovačević.
Na Tehnološko-metalurškom fakultetu kažu da je takozvano usko grlo najizraženije između prve i druge godine studija.
Dekan TMT-a Univerziteta u Beogradu Đorđe Janaćković kaže da je veća prohodnost iz druge u treću godinu i iz treće u četvrtu, ali se radi na tome da se povećava prohodnsot prilagođavajući nastavne planove i programe za prosečnog studenta.
Student prodekan TMF-a Vladimir Smuđa rekao je da studenti vode dnevnike spremajući, učeći jedan predmet, a ta anlaiza sa analizom prolaznosti ide na uvid upravi.
Fakultet je dužan da razmotri uzroke lošeg uspeha na predmetu ukoliko je uspešnost polaganja predmeta na godišnjem nivou manja od 30 odsto i da propiše mehanizme kojima će rešavati to pitanje.
Upravo zbog niske prolaznosti na pojedinim predmetima, a ima ih nekoliko stotina, studenti su se upisivali u narednu godinu sa 48 bodova, a ne sa 60 bodova, odnosno ne mogu da očiste godinu kako je bilo predviđeno Zakonom o visokom obrazovanju usvojenim 2005. godine.








