Izvor: RTS, 09.Mar.2011, 09:07 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Pozorišni festival "Slavija"
Na Međunarodnom pozorišnom festivalu "Slavija", koji se desetu godinu zaredom održava na sceni istoimenog pozorišta, od 9. do 18. marta biće izvedeno deset predstava iz isto toliko zemalja.
Na 10. Međunarodnom pozorišnom festivalu Slavija, koji se večeras otvara na sceni pozorišta "Slavija", biće izvedeno deset predstava iz isto toliko zemalja. Manifestaciju će otvoriti dramski umetnik Milan Gutović.
Jubilarni festival počinje predstavom iz Buenos >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << Airesa Propust porodice Koleman reditelja Klaudija Tolkačira u izvođenju teatra "Timber 4".
Na stilski i žanrovski raznovrsnom programu su predstave iz Jerusalima Snovi o Mojsiju autorke Julije Ginis i pozorišta "Mistorin", kao i iz Toronta Čehov za dvoje Tatjane Čouljenko i Džuli Grgar u produkciji trupe "Atrium".
Iz Novosibirska dolazi Državno dramsko pozorište "Stari dom" sa Duetom Ota Eskina u režiji Kšištofa Zanusija, iz Minska Belorusko dramsko pozorište sa Dnevnikom pesnika Sergeja Kovaljova u režiji Vitala Barkouskija, iz Budimpešte pozorište "Barka" sa Mrožekovom Zabavom u režiiji Lasla Berceša.
Umetnici iz regiona izvešće dramu Mirka Kovača Osipate se polako, vaša visosti u režiji Gorana Damjanca - Sarajevski ratni teatar, Gogoljevog Revizora u režiji Veljka Mićunovića - Crnogorsko narodno pozorište, Joneskove Stolice u režiji Ljupča Georgijevskog - Malo dramsko pozorište iz Bitolja.
Na kraju će nastupiti, prvi put na ovom festivalu, Narodno pozorište u Beogradu sa Sterijinom Lažom i paralažom u režiji Juga Radivojevića.
Nagradu "Don Kihot" za najbolju predstavu dodeliće žiri čiji je predsednik makedonski pozorišni poslenik Risto Stefanovski, a članovi Kim Vu Ok (Južna Koreja) i Raško Jovanović (Srbija).
Povodom jubileja osnivač i direktor privatnog teatra i festivala "Slavija" Batrić Žarković ističe da su do sada gostovali učesnici iz 30 zemalja širom sveta.
Na festivalu su izvedene 103 predstave iz 70 pozorišta, od kojih su oko 20 odsto nacionalni teatri. Jedini ograničavajući faktor je mala i tehnički skromna scena, ali su neki pozvani teatri pristali da adaptiraju scenografiju kako bi učestvovali na Festivalu.




