Izvor: RTS, 07.Okt.2011, 14:52 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Poziv španskim investitorima
Premijer Mirko Cvetković pozvao španske privrednike da se uključe u privatizaciju u Srbiji, ali i u grinfild investicije. Saradnja Srbije sa MMF-om garancija je da će Vlada voditi kredibilnu ekonomsku politiku, rekao premijer.
Predsednik Vlade Srbije Mirko Cvetković izjavio je u Madridu da bi odlični prijateljski odnosi Srbije i Španije trebalo da budu praćeni intenzivnijom ekonomskom saradnjom dve zemlje.
Govoreći na prestižnom španskom forumu "Nova ekonomija", >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << Cvetković je rekao da se nada da će njegova poseta Madridu ohrabriti španske investitore da ulažu u Srbiji.
Premijer je pozvao španske privrednike da učestvuju u procesu privatizacije u Srbiji, ali i da se odluče na grinfild investicije, ističući da Vlada nudi značajne poreske olakšice i podsticaje.
Ističući da pred Srbijom stoje brojni infrastrukturni projekti, Cvetković je ukazao da će u tu oblast narednih godina biti uložene milijarde evra i pozvao španske investitore da učestvuju na tenderima za izvođenje radova na putnoj i železničkoj infrastrukturi.
Slušaoce, među kojima su bili brojni biznismeni, političari i novinari, pored procesa privatizacije u Srbiji, zanimao je i uticaj nove krize na našu zemlju, odnosi sa Međunarodnim monetarnim fondom, nedavno izdavanje evroobveznica, proces pristupanja EU, situacija na Kosovu i Metohiji, ali i mišljenje premijera o odnosu snaga Novaka Đokovića i Rafaela Nadala.
Cvetković je istakao da je Srbija zemlja sa snažnom evropskom orijentacijom i da je ključni cilj Vlade sticanje kandidature za članstvo u EU do kraja godine i određivanje datuma za početak pregovora.
Povodom situacije na Kosovu i Metohiji, premijer je naglasio da Srbiji nije u interesu stvaranje "zamrznutog konflikta", već da se kroz dijalog Beograda i Prištine dođe do dugoročnog i održivog rešenja.
Govoreći o ekonomskim prilikama u Srbiji, Cvetković je naveo da je u poređenju sa zemljama u regionu, Srbija prošla bolje u saniranju posledica svetske ekonomske krize i da je jedina zemlja koja je u doba krize poboljšala kreditni rejting.
Srbija će zasigurno osetiti i posledice novog talasa ekonomske krize, pre svega, jer će njime biti pogođena tržišta zemalja u koje izvozi, naveo je Cvetković ističući da ne očekuje da će to ugroziti privredni rast naše zemlje.
Premijer je podsetio da je Srbija nastavila saradnju sa MMF-om kroz aranžman iz predostrožnosti, što predstavlja garanciju da će voditi kredibilnu ekonomsku politiku, kao i da je nedavno na međunarodnom tržištu prodala evroobveznice u vrednosti od milijardu dolara.
Prema njegovim rečima, Srbija sprovodi i plan za unapređenje poslovnog okruženja, što podrazumeva ukidanje nepotrebnih administrativnih procedura, reformu obrazovnog sistema, podršku izvozno orijentisanim preduzećima, borbu protiv korupcije na svim nivoima i ubrzano usvajanje evropskih zakona.
Cvetković je naveo i da Srbija ima jasan plan za sprovođenje velikih infrastrukturnih projekata do 2015. godine u oblasti transporta, energetike, telekomunikacija i razvoja informacionog društva.
Veliki deo potrebnih fondova već je obezbeđen, ali i dalje postoje značajne mogućnosti za jačanje javno-privatnog partnerstva, naveo je premijer.
Premijer Cvetković razgovarao je juče sa španskim kraljem Huanom Karlosom, kao i premijerom te zemlje Hoseom Luisom Rodrigesom Sapaterom i predstavio mogućnosti ulaganja u Srbiju u Konfederaciji poslodavaca Španije.








