Izvor: Danas, 20.Apr.2015, 11:17 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Poziv građanima da čiste grad
Užice - "Dan za planetu, tri za Užice", naziv je akcije čišćenja grada, koja će biti sprovedena od 22. do 24. aprila u Užicu, povodom Dana planete - 22. aprila, kao i radi unapređenja procesa primarne selekcije otpada.
Akciju, tokom koje će se prikupljati otpad za reciklažu, pokrenuo je Zeleni savet Užica, a organizatori su Grad Užice, Regionalni centar za upravljanje otpadom "Duboko" i JKP "Bioktoš", uz podršku Udruženja invalida cerebralne i dečije paralize, Udruženja >> Pročitaj celu vest na sajtu Danas << nastavnika "Opstanak", Ženskog centra i medija. Zeleni savet je pozvao građane da se uključe u akciju i da pokažu odgovornost za očuvanje životne sredine i racionalan odnos prema otpadu koji ne mora da bude smeće, pošto se selekcijom i reciklažom može iskoristiti, čime se doprinosi razvoju lokalne zajednice.
Na nekoliko lokacija u gradu predviđeno je da budu takozvana "reciklažna ostrva", koja će omogućiti da se otpad, kojeg građani žele da se oslobode iz kuća, dvorišta i poslovnih objekata, jednostavnije dopremi i preuzme. Kako navode u Zelenom savetu, koncept "reciklažnih ostrva" odlično funkcioniše u razvijenim sistemima primarne selekcije u Evropi, pa je predviđen lokalnim i regionalnim planovima upravljanja otpadom, koje je Užice usvojilo i na čiju se primenu obavezalo.
Predviđeno je da se otpad odlaže u različite posude. Tako će se
PET ambalaža odlagati u koševe sa džambo vrećama, karton i papir u velike kontejnere, aluminijumske konzerve u kante, a tvrda plastika i staklo u kontejnere. Tekstil će, kao i do sada, moći da se odnese u Ženski centar (kod nekadašnje fabrike Froteks) kako bi poslužio kao sirovina za rad Centra za reciklažu. Prikupljaće se i elektronski otpad, a o načinu na koji će se prikupljati kabasti otpad (nameštaj, baštenske garniture i slično), kao i zeleni otpad (granje, trava...) građani će biti naknadno obavešteni.
Lokalna javna komunalna preduzeća "Bioktoš", "Vodovod" i "Gradska toplana" obezbediće vozila za odvoženje otpada. Planirane su edukativno-informativne aktivnosti u školama, a članovi ekoloških udruženja najavili su čišćenje Starog grada i šetališta na Plaži, od brane prema Rajskim otocima.










