Izvor: RTS, 22.Maj.2009, 10:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Povoljne prilike za saobraćaj
Suvi kolovozi i dobra vidljivost pogoduju nesmetanom obavljanju saobraćaja. Na graničnim prelazima nema dužih zadržavanja putničkih vozila.
Na području Srbije preovlađuje sunčano i toplo vreme, sa maksimalnim dnevnim temperaturama i preko 30 stepeni. Suvi kolovozi i dobra vidljivost omogućavaju nesmetano obavljanje saobraćaja.
Visoke temperature uz visoku vlažnost vazduha, imaju nepovoljan uticaj na psiho-fizičke sposobnosti učesnika u saobraćaju, a posebno >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << vozača, zbog čega je neophodna dodatna pažnja za volanom.
Na važnijim i frekventnijim putnim pravcima van gradskih sredina, saobraćaj je trenutno umerenog inteziteta, pojačan se očekuje već sa prvim poslepodnevnim časovima, što je i uobičajeno za kraj radne nedelje. Poseban oprez se savetuje na izlazima iz većih gradskih sredina.
Na pojedinim deonicama, na kojima su započeti radovi i gde su prisutni putari sa mehanizacijom, saobraćaj se obavlja prema postavljenoj saobraćajnoj signalizaciji, što od vozača zahteva dodatnu pažnju za volanom.
Do ponedeljka. 25. maja, do 12 časova, saobraćaj će biti potpuno obustavljen preko mosta na Crnom Timoku (most broj 3, neposredno pre ulaska u tunel na deonici Selište - Gamzigradska Banja), na magistralnom putu M-5 Paraćin - Zaječar. U periodu obustave saobraćaja, vozači koji idu iz Paraćina za Zaječar, Negotin ili Knjaževac, mogu da koriste alternativni put od Selišta ka Boru, pa preko Nikoličeva za Zaječar i dalje.
Vozači koji idu iz Knjaževca i Zaječara ka Paraćinu, mogu da koriste regionalni put Zaječar - Boljevac, preko Lubnice, i dalje ka Paraćinu ili napred navedeni pravac Zaječar - Bor (preko Nikoličeva) - Selište i dalje ka Paraćinu. U ponedeljak, 25. maja, posle podne se očekuje nastavak radova i obavljanje saobraćaja po režimu naizmeničnog propuštanja vozila preko mosta.
U klisurama i usecima, odnosno pored kamenih kosina, moguća je pojava odrona, posebno duž Đerdapske i Ibarske magistrale, kroz Sićevačku, Grdeličku i Drensku klisuru.
Ekipe putara ih redovno uklanjaju, ali se vozačima preporučuje da voze oprezno i sporije, posebno na delu đerdapske magistrale od Golupca do đerdapske brane, gde su odroni najizraženiji.
Na graničnim prelazima nema dužih zadržavanja putničkih vozila.







