Poučna priča iz Hrvatske: Zlata vredno Blato

Izvor: Blic, 12.Apr.2012, 22:05   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Poučna priča iz Hrvatske: Zlata vredno Blato

Opšinski računi odmah se stavljaju na internet da se vidi na šta je potrošena svaka kuna. Nema minusa, nema dugova. Priča iz snova? Ne, nego iz Blata, na hrvatskom ostrvu Korčula.

Reporter zagrebačkog „Globusa" svojoj reportaži s Korčule dao je naslov - „Zlatno Blato", a upravo ta igra reči treba da razuveri sve one koji su skloni stereotipu da je život na ostrvu težak.

Nabrajajući „bar sto razloga" zašto je lepo živeti na ostrvu, reporter >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << „Globusa" podseća da grad Korčula oduševljava kamenom arhitekturom, a da Vela Luku, na drugoj strani strva, svi znaju - barem iz pesme.

No malo koji turista će se zaustaviti u Blatu, u kojem se s prozora ne vidi more. Do plaža u Prižbi ili Prigradici treba se provozati nekoliko kilometara iz tog mesta sa 3.700 stanovnika, u kojem su kuće od kamena izgrađene na obroncima triju brda u čijem su podnožju zeleni parkovi sa uređenim dečjim i sportskim igralištima. Kroz središte tog amfiteatra prolazi Aleja lipa, a u celoj Evropi duži drvored lipa ima samo poznata berlinska avenija Unter den Linden.

Zašto se sa ostrva proneo glas kako se u Blatu lepo živi? Zato što opštinske vlasti daju svojim stanovnicima povlastice kojih nema nigde drugde u Hrvatskoj.

Recimo, ko otvori zanatsku radnju nepovratno dobija 20.000 kuna. Ako se u njoj i zaposli, godinu dana će mu opština plaćati polovinu bruto plate. Ako pak zaposli radnika s visokom stručnom spremom - poslodavcu sledi još 20.000 kuna i svaki mesec polovina njegove plate.

Opština pomaže i u otplati preduzetničkih kredita - sa 10.000 kuna godišnje. Ima još - za prvo dete roditeljima na račun legne 5.000 kuna, za drugo 10.000, a za treće čak 60.000. I tako dalje.

To može samo opština u čiji se budžet redovno i obilato sliva dosta novca, primećuje reporter. I objašnjava da je privredna kičma Blata Brodogradilište „Radež", koje već godinama uspešno posluje i zapošljava 330 ljudi i najveći je poslodavac na ostrvu.

Za hrvatske prilike neverovatno zvuči podatak da su vlasnici brodogradilišta - sadašnji i bivši radnici - njih 480, ali niko nema više od jedan odsto deonica. Većina od 330 trenutno zaposlenih ima svoj vlasnički deo u preduzeću i zato se prema njemu odnose kao da je njihovo lično.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.