Izvor: Press, 14.Mar.2013, 18:39 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Potvrđeno: Pronađena "Božija čestica“
"Jasno je da imamo posla sa Higsovim bozonom, mada je pred nama dug put dok ne utvrdimo kakva je to vrsta Higsovog bozona", ističe Džo Inkandela, fizičar pri CERN-u, prenosi AP.
Ova podatomska čestica, o kojoj se već dugo teoretiše, bi objasnila zašto materija ima masu. Higsov bozon se smatra nedostajućim kamenom temeljcem fizike.
Jula prošle godine istraživači, koji su radili sa najvećim razbijačem atoma na svetu, objavili su kako su pronašli česticu "nalik Higsovom bozonu".
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Press. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Press. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.








