Izvor: Radio 021, 29.Okt.2014, 18:20 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Potrošači se žalili 3.955 puta
Udruženja za zaštitu potrošača u prvom kvartalu ove godine dobila su 3.955 prigovora potrošača koji se uglavnom odnose na kvalitet robe ili usluge.
Sekretar Udruženja PKS-a za trgovinu Gordana Hašimbegović kazala je da je u 2013, registrovano 13.695 prigovora potrošača ili za 5.000 više nego 2012. godine. Ona je naglasila da su potrošači u Srbiji više zaštićeni od septembra od kada se primenjuje novi Zakon o zaštiti potrošača, a koji je upotpunosti usklađen >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << sa zakoniima EU. Prema njenim rečima, potrošači ipak treba više da paze i vode računa gde kupuju, ali i da za kupljenu robu traže garanciju i račun.
Predsednik Upravnog odbora Republičke unije potrošača Denis Peruničić kazao je da se najveći broj primedbi potrošača odnosi na lažno reklamiranje. On je naglasio da se u Srbiji lažno oglašavanje od strane prodavaca, koje kupca dovodi u zabludu, i dalje slabo sankcioniše. Na današnjoj sednici Odbora za trgovinu PKS-a, predstavnici Ministarstva trgovine podsetili su danas šta su sve novine novog Zakona o trgovini.
Oni su naveli da je u novom zakonu rok za odgovor trgovca potrošaču na reklamaciju osam dana, a za rešavanje reklamacije ne duži od 15 dana, kao i da je popravka robe moguća samo uz izričitu saglasnost potrošača. Naglašeno je i da su pooštrene nadležnosti tržišne inspekcije, da je uveden Nacionalni registar potrošačkih prigovora i da je veće učešće potrošačkih pokreta, kao i da su ukinute sudske takse za potrošačke sporove do vrednosti od 500.000 dinara.
Novi zakon o zaštiti potrošača stupio je na snagu 21. juna, a primenjuje se od 22. septembra 2014.






