Izvor: RTS, 15.Jul.2011, 16:03 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Poternica za Nadom Šakić
Zbog sumnje da je, tokom Drugog svetskog rata, učestvovala u masovnom ubistvu Srba, Jevreja i Roma u koncentracionim logorima Stara Gradiška i Jasenovac, Interpol Srbije raspisao međunarodnu poternicu za Nadom Šakić.
Interpol Srbije raspisao je međunarodnu poternicu za Nadom Šakić (85), zbog sumnje da je učestvovala u masovnom ubistvu Srba, Jevreja i Roma u koncentracionim logorima Stara Gradiška i Jasenovac, tokom Drugog svetskog rata.
Državni sekretar Ministarstva >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << pravde Slobodan Homen izjavio je Tanjugu da je to Ministarstvo dalo saglasnost za raspisivanje poternice za Šakićevom protiv koje se u Srbiji vodi postupak od 1998. godine zbog sumnje da je izvršila krivično delo genocida.
Nada Šakić je rođena u Livnu u Hrvatskoj, ali ima argentinsko državljanstvo i živi u Argentini.
Šakićeva se tereti da je zajedno sa ostalim ustaškim osobljem logora u Staroj Gradiški maltretirala logorašice, tukla ih i šutirala, gazila po trudnicama, kao i da je učestvovala u fizičkoj likvidaciji klanjem i gušenjem više hiljada logorašica.
Sumnja se da je naređivala da se logorašicama u Jasenovcu daje vrlo malo hrane te je na taj način posredno dolazilo do njihove prirodne smrti, kao i da je 21. aprila 1945. godine naredila da se pobiju sve preostale žene, kao i deca.
"Šakićeva je osumnjičena za najteže ratne zločine. Očekujemo da na osnovu naše poternice bude uhapšena. U tom slučaju, odmah ćemo tražiti njeno izručenje Srbiji kako bi joj se ovde sudilo za teške zločine za koje se sumnjiči", poručio je Slobodan Homen.






