Izvor: RTS, 19.Jun.2013, 22:52 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Postoje li i dalje razlozi za tužbe?
Međusobne tužbe za genocid pred Međunarodnim sudom pravde još bacaju senku na odnose Hrvatske i Srbije, rekao predsednik Hrvatske Ivo Josipović i istakao da treba videti da li još postoje razlozi koji su opravdali tu tužbu. Jedini put iz krize je kroz više, a ne manje Evrope, poručio Josipović.
Predsednik Hrvatske Ivo Josipović izjavio je da međusobne tužbe za genocid pred Međunarodnim sudom pravde još bacaju senku na odnose Hrvatske i Srbije, i "da treba videti >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << da li još postoje razlozi koji su opravdali tu tužbu".
Josipović je u intervjuu AFP, rekao da je "1. jul važan dan, prvi dan nove ere za Hrvatsku, u istorijskom, psihološkom i političkom smislu", ali je rekao i da od članstva u Evropskoj uniji ne očekuje čuda.
Kako je rekao, 11,7 milijardi evra potencijalne pomoći iz EU trebalo bi da pomognu hrvatskoj ekonomiji, ali od Hrvatske zavisi da li će modernizovati svoju privredu kako bi preživela.
Osvrćući se na dužničku krizu u EU, Josipović je rekao da Hrvatska članstvo ipak smatra pobedom.
"Da, kriza u EU postoji, ali zajedno smo jači. I jedini put iz krize je kroz više, a ne manje Evrope. Najbolji pokazatelj za to je činjenica da nijedna od 27 članica nije napustila Uniju", rekao je Josipović.
"Na kraju krajeva, iz Evropske se unije može se izaći, ali vidimo da to ne čini ni jedna zemlja", rekao je Josipović.
Josipović je rekao i da će proslava, povodom prijema Hrvatske u EU biti lepa i emotivna, ali i skromna zbog ekonomske situacije.
Josipović se zauzeo za evropsku integraciju svih zemalja jugoistočne Evrope i obećao im podršku Zagreba.





