Izvor: RTS, 26.Maj.2014, 08:39 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Poslanici o zajmu od Emirata
Skupština Srbije započela sednicu na kojoj će biti razmatran Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma o zajmu od milijardu dolara između Vlade Srbije i Vlade Emirata Abu Dabi Ujedinjenih Arapskih Emirata.
11.10 - Predloženim zakonskim rešenjima, privrednici koji zaposle nove radnike ostvariće pravo na poreske olakšice, zbog čega se očekuje smanjenje nezaposlenosti, rekao ministar Lazar Krstić.
10.15 - Ministar finansija Lazar Krstić obrazlaže izmene i dopune >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << fiskalnih zakona.
10.05 - Počela sednica Skupštine na kojoj se razmatraju zajam od Emirata i izmene fiskalnih zakona.
Za dnevni red zasedanja predsednica Narodne skupštine Maja Gojković predložila je i razmatranje Predloga zakona o potvrđivanju Ugovora o zajmu između Vlade Srbije i Fonda za razvoj Abu Dabija za finansiranje Razvoja sistema za navodnjavanje - I faza, koje je podnela Vlada.
U prvom delu sednice, parlament razmatra Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak građana, Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje.
Obrazlažući te zaknske predloge, ministar finansija Lazar Krstić rekao je da će njihovim usvajanjem privrednici koje zaposle nove radnike ostvariti pravo na poreske olakšice, zbog čega očekuje smanjenje nezaposlenosti i uštede u budžetu.
Prema njegovim rečima, privrednici će ostvariti poreske olakšice od 65 do 75 odsto, zavisno od broja zaposlenih radnika.
"Ova olakšica sama po sebi nije lek svih lekova za srpsku ekonomiju, ali s jedne strane, ona ima za cilj smanjenje strukturne nezaposlenosti, koja je dugoročna, a s druge strane cilj je smanjenje troškova poslovanje za domaće i strane investitore", napomenuo je ministar finansija.
Dodao je da ta mera neće izazvati smanjenje prihoda budžeta, "jer svaki novi zaposleni donosi prihode".
"Ova mera je i stimulativna, jer se ona donosi par nedelja do mesec dana pre početka agresivne borbe protiv sive ekonomije. Pruža se prilika poslodavcima da zaposle one koji su radili na crno", rekao je Krstić.
Govoreći o izmenama i dopunama Zakona o doprinosima na obavezno socijalno osiguranje, on je istakao da je ta mera preduslov za fiskalnu konsolidaciju.
Predlogom se predviđa da se opšta stopa doprinosa za penzijsko-invalidsko osiguranje uveća sa 24 na 26 odsto, a istovremeno da se stopa doprinosa za zdravstveno osiguranje smanji sa 12,30 na 10,30 odsto.
"Ova mera je potpuno prirodna, uzimajući u obzir da Fond za penzijsko-invalidsko osiguranje ostvaruje deficit, dok je Fond za zdravstveno osiguranje u balansu, čak je prošle godine ostvario suficit. Bitno je da izbalansirmo prihode i rashode, i ova mera omogućava da na budžetskom nivou ostvarimo uštede", objasnio je Krstić.
Fiskalni savet Srbije kritikovao je ranije danas predložene izmene i dopune poreskih zakona, istakavši da su predlozi diskriminatorski i da neće uticati na smanjenje nezaposlenosti i sive ekonomije.
Poslanici će raspravljati i o Predlogu zakona o potvrđivanju Finansijskog ugovora "Apeks zajam za mala i srednja preduzeća i druge prioritete III/A" između Srbije i Evropske investicione banke i Narodne banke Srbije.
Razmatran će biti i Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Srbije i Vlade Mongolije o ukidanju viza za državljane dveju zemalja, Predloga zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Srbije i Vlade Narodne Demokratske Republike Laos o ukidanju viza za nosioce diplomatskih i službenih pasoša.
Na dnevnom redu sednice je i Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma između Srbije i Crne Gore o uzajamnom zastupanju u pružanju konzularne zaštite i usluga u trećim zemljama, Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma o operativnoj i strateškoj saradnji između Srbije i Evropske policijske kancelarije i Predlog zakona o potvrđivanju Amandmana na član 20. stav 1. Konvencije o eliminisanju svih oblika diskriminacije žena, koje je podnela Vlada.
Među predlozima zakona koji će se u ponedeljak naći pred poslanicima Skupštine Srbije biće i izmene Zakona o porezu na dohodak građana i Zakona o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje kojima će, prema proceni Vlade Srbije, kojima će biti povećana održivost sistema obaveznog penzijskog i invalidskog osiguranja i podstaknuto zapošljavanje u privatnom sektoru.
Zakonom se, naime, predviđa izmena visine stope doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje sa 24 odsto na 26 odsto i doprinosa za obavezno zdravstveno osiguranje sa 12,3 odsto na 10,3 odsto.
Procenjuje se da će se zbog izmene stopa doprinosa prihod Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje povećati, a prihod Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje smanjiti za oko 18 milijardi dinara do kraja godine.
Drugi važan razlog za donošenje ovih zakona jeste potreba da se stvore okolnosti za priliv investicija, zapošljavanje i privredni rast i omoguće povoljniji uslovi privređivanja rasterećenjem privrednih subjekata tako što bi se poslodavcima koji zaposle nove radnike garantovao povraćaj značajnog dela plaćenih doprinosa za obavezno socijalno osiguranje.
Olakšice bi se odnosile na radnike zaposlene posle 31. marta 2014. godine, a iznosile bi između 65 i 75 odsto od iznosa doprinosa.
Skupština o zajmu od Emirata
Izvor: RTS, 26.Maj.2014
Skupština Srbije započinje sednicu na kojoj će biti razmatran Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma o zajmu od milijardu dolara između Vlade Srbije i Vlade Emirata Abu Dabi Ujedinjenih Arapskih Emirata...Za dnevni red zasedanja predsednica Narodne skupštine Maja Gojković predložila je i razmatranje...







