Porodilje diskriminisane na poslu

Izvor: B92, 05.Mar.2012, 11:25   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Porodilje diskriminisane na poslu"

Beograd -- Od 522 tužbe koje su podnete poverenici za zaštitu ravnopravnosti, 32 odsto se odnosi na diskriminaciju u sferi rada i zapošljavanja, kaže Nevena Petrušić.

Prilikom zapošljavanja diskriminacija se može često prepoznati pri postavljanju pitanja o budućim planovima, odnosno da li kandidatkinje planiraju brak i trudnoću, ali i kroz karakterisanje kandidata po bračnom statusu i potpisivanju blanko ostavki, rekla je ona za 'Danas'.

Nevena Petrušić je dodala >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << da je pri zapošljavanju diskriminacija najčešća na osnovu pola ili godina starosti, ali ima i pritužbi zbog diskriminacije na osnovu članstva u političkim strankama i nacionalne pripadnosti.

"Česti su slučajevi da se žene nakon povratka sa porodiljskog odsustva raspoređuju na niža i manje plaćena radna mesta, a postupali smo i u slučajevima seksualnog uznemiravanja na radnom mestu, koje je takođe raširena pojava, a diskriminacija je česta i kod napredovanja na poslu", rekla je poverenica za zaštitu ravnopravnosti.

Presudu Višeg suda u Beogradu, prema kojoj je avio-kompanija „Jat ervejz" dužna da zbog diskriminacije i zlostavljanja pilotu Aleksandru Fajferu isplati više od 3,8 miliona dinara, na ime naknade materijalne štete, troškova postupka i kamate, Nevena Petrušić ocenjuje kao ohrabrenje svim diskriminisanima da je pravda dostižna i da ne treba da trpe zlostavljanje, već da pokreću postupke i traže zaštitu.

"Smatram da je ova presuda veoma značajna, jer svaki uspešno rešen slučaj predstavlja doprinos izgradnji društva u kome će ljudi biti ravnopravni i uživati sva prava bez obzira na bilo koje lično svojstvo", rekla je ona.

Ona dodaje da je služba poverenika za zaštitu ravnopravnosti do sada pokrenula četiri parnice za zaštitu od diskriminacije, od kojih je jedna završena pozitivnim ishodom, dok su tri i dalje u toku.

Petrušićeva je rekla da nije poznato koliko je pravosnažnih presuda u slučajevima diskriminacije na radu do sada doneto.

"Kada je u pitanju diskriminacija po drugim osnovima, ne postoji obaveza sudova da dostavljaju svoje presude bilo kome, tako da je skoro nemoguće doći do podataka o broju presuda u slučajevima diskriminacije na radu", objašnjava Petrušićeva.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.