Porodično u kriminalu

Izvor: B92, 12.Avg.2011, 10:25   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Porodično u kriminalu

Beograd -- U Srbiji povećan broj majki i očeva koji su zajedno sa svojom decom uplovili u kriminal, pišu "Novosti".

Najaktuelniji je slučaj manekenke Katarine Rebrače i njene majke Sandrine Bogunović. Optužene su da su nezakonito uzimale novac koji je uplaćivan na račun Fonda koji nosi ime manekenke. Reč je o sumi od 37 miliona dinara koje su one, kako tvrdi tužilac, potrošile na garderobu, nakit, parfeme, plaćanje ličnih računa... Ovaj slučaj tek čeka presudu suda. >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 <<

Još jedan kriminalni tandem majke i ćerke duže zaokuplja pažnju javnosti. Ovog puta, međutim, reč je o zločinu. Dušanka Petrović i njena ćerka Jelena Jovanović bile su umešane u dva ubistva, ali i mnogobrojne prevare i falsifikate počinjene na teritoriji Federacije Bosne i Hercegovine.

Dušanka Petrović je ubila svog tadašnjeg supruga Selimira Tripkovića, penzionisanog pilota JNA. Prethodno je uspela da ga nagovori da prepiše svoj stan njenoj ćerki iz prvog braka Jeleni Jovanović. Tokom suđenja, da bi spasla majku, Jelena je tvrdila da ju je očuh seksualno zlostavljao i da ga je ona ubila. Sud u takvu priču nije poverovao i osudio je Dušanku na 14 godina zatvora.

Ona je pobegla iz "Zabele" i u BiH organizovala grupu koja je počinila silna zlodela. U Sarajevo je namamila i rođenog brata Aleksandra Petrovića i tamo ga ubila. U oba zločina motiv je bio koristoljublje. Aleksandar Petrović odbijao je da proda imovinu koja je ostala iza roditelja i to podeli sa sestrom, pa je ona odlučila da ga ukloni.

Nisu samo majke sa ćerkama išle u pljačkaške pohode. U beogradskoj policiji još se prepričavaju zlodela braće Timotijević - Vladimira i Radomira, koja su činili sa majkom Mirjanom. Protiv njih su podnošene krivične prijave za otmice, iznude, prevare, falsifikate. Poslednji put braća Timotijević uhapšeni su u februaru prošle godine posle serije pljački zlatara i pošta.

Kad je reč o majkama i sinovima, najčuveniji su Iboljka i Miladin Suvajdžić, poznatiji kao Đura Mutavi. Ovaj bivši pripadnik zemunskog kriminalnog klana, a sada svedok saradnik, bio je jedan od glavnih operativaca Dušana Spasojevića. Bio je zadužen za pronalaženje "štekova", ali i za rasturanje droge. U svemu ovome pomagala mu je mama.

Milanka i Aleksandar Kristijan Golubović takođe su se našli na stupcima crne hronike. Uhapšeni su u januaru prošle godine zbog držanja i trgovine narkoticima.

U Milankinom stanu policija je pronašla desetak grama heroina za koji je tvrdila da ne zna kako se tu našao. Istovremeno, Goluboviću su stavljene lisice ispred Crkve Svetog Marka. Kristijan je osuđen na sedam i po godina zatvora, dok je Milanka oslobođena zbog nedostatka dokaza.

"Kralj" sintetičke droge u Srbiji, dr Milan Zarubica, prvi put je uhapšen 2003. godine zbog proizvodnje velike količine amfetamina. Sa njim je tada uhapšen i njegov otac Filip, koji je bio optužen za pakovanje i ugovaranje preuzimanja tableta. Sin je tada dobio 11 godina robije, a otac dve.

Roditelje i decu nije zaobišao ni privredni kriminal. Marta ove godine uhapšeni su Branko Jocić, bivši direktor JP "Putevi Srbije", i njegova majka Radmila. Lisice su stavljene još i nekolicini Jocićevih saradnika, kojima se na teret stavlja da su prilikom ugovaranja radova na sanaciji klizišta na području opština Krupanj i Loznica zloupotrebili pare dobijene od Evropske banke.

Reč je o 43 miliona dinara koje su date privatnoj firmi "Rotijer", a koja nije izvela radove za koje je bila plaćena. "Rotijer" je potom Jociću, odnosno njegovoj majci, poklonio stan u Loznici od 63 kvadrata. Jocić je i danas u pritvoru, pošto je protiv njega podneta još jedna prijava, dok je Radmila puštena da se brani sa slobode.

Slaviša Purić i njegov sin Stevan uhapšeni su 2009, navode dalje "Novosti", zbog nelegalne trgovine naftom i naftnim derivatima. U saopštenju MUP Srbije navodi se da su njih dvojica sa još nekim članovima grupe nabavljali naftne derivate i prodavali ih po znatno nižim cenama na benzinskim pumpama u njihovom vlasništvu. Na ovaj način, kako tvrdi policija, prodali su na "crno" oko 600.000 litara za 42 miliona dinara.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.