Poreznici beže kod privatnika

Izvor: Večernje novosti, 21.Jun.2015, 13:27   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Poreznici beže kod privatnika

NEDOSTATAK stručnog kadra, inspektori koji su zašli u šestu deceniju života, male plate, nedovoljan broj kontrolora na terenu - najveći su problemi zbog kojih u Poreskoj upravi sa nestrpljenjem iščekuju najavljenu reformu ove institucije. Iako iz ugla građana posao u državnoj službi deluje veoma privlačno, izgleda da to nije slučaj kada su u pitanju poreski inspektori. Dragana Marković, v. d. direktora Poreske uprave, je nedavno, na "Samitu guvernera" u Bečićima, istakla da će toj >> Pročitaj celu vest na sajtu Večernje novosti << službi, koja ima oko 6.500 zaposlenih, biti potrebni mladi, stručni ljudi, ali da takve nije lako zadržati. - Imamo mnogo kadrovskih problema. U toku je obuka 350 inspektora poreske kontrole, ali će biti problem kako ih obavezati da ostanu u službi - rekla je Markovićeva. - Zato razmatramo mogućnost da sa onima koji odluče da rade u ovoj ustanovi pre obuke potpišemo obavezujuće ugovore da će određeno vreme morati da provedu u PU. Mladi sa završenim fakultetom, koji "pokupe" znanje u Poreskoj, ne ostaju rado u ovoj ustanovi. Uglavnom se trude da ono što su naučili unovče kao poreski savetnici u domaćim i stranim kompanijama. Ove firme plaćaju im mnogo više nego država, kod koje je, prema nezvaničnim informacijama, prosečna plata poreskog inspektora oko 46.000 dinara. Da je neophodno temeljno izmeniti neracionalnu organizacionu strukturu Poreske uprave i unaprediti ljudske kapacitete ukazao je nedavno i Fiskalni savet. U Fiskalnom savetu tvrde da trenutni sistem određivanja zarada poreskih inspektora i činovnika nije dovoljno podsticajan. Oni kažu da postoji potreba da se napravi razlika u zaradama poreskih inspektora koji se bave obveznicima s velikim poreskim potencijalom naspram onih koji obavljaju slične ili identične poslove s obveznicima skromnog poreskog potencijala. - Nivo zarada zaposlenih u poreskoj administraciji, naročito nivo zarada kod iskusnih inspektora i višeg rukovodstva, nije konkurentan u odnosu na uslove koje iskusnim poreskim stručnjacima može da pruži privatni sektor - upozoravaju u Fiskalnom savetu. - Otuda je ove nedostatke potrebno adresirati u okviru racionalizacije organizacione strukture Poreske uprave i u okviru predstojećih reformi platnih razreda čitavog državnog sektora.

Nastavak na Večernje novosti...






Povezane vesti

Poreznici beže kod privatnika

Izvor: Radio 021, 21.Jun.2015

Nedostatak stručnog kadra, inspektori koji su zašli u šestu deceniju života, male plate, nedovoljan broj kontrolora na terenu - najveći su problemi zbog kojih u Poreskoj upravi sa nestrpljenjem iščekuju najavljenu reformu ove institucije...Iako iz ugla građana posao u državnoj službi deluje...

Nastavak na Radio 021...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Večernje novosti. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Večernje novosti. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.