Popularnost serije Igra prestola ugrozila pse

Izvor: B92, 10.Jul.2018, 08:41   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Popularnost serije "Igra prestola" ugrozila pse

Verovatno je prva pomisao koja vam je pala na pamet nakon čitanja ovog naslova bila - kakve veze jedno ima s drugim? Međutim, prema pisanju američkog portala The Dodo, obožavatelji ove serije poslednjih godina masovno kupuju sibirske haskije, a potom ih napuštaju.

Svi koji su odgledali barem jednu epizodu ove popularne serije, zaljubili su se u prelepe životinje nalik vukovima (direwolves) koje se u seriji pojavljuju. Psi koji su zapravo "glumci" nisu sibirski haskiji već >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << severni inuitski psi koji im veoma sliče, piše Petmagazine.rs.

Zbog velike popularnosti serije, objašnjavaju američke kolege, građani širom SAD poželeli su sibirske pse u svom domu, ali nakon što bi početna fascinacija i oduševljenje splasnuli, ostavljali bi ih u prihvatilištima za nezbrinute životinje.

Od 2011. godine, otkako se serija prikazuje, podaci pokazuju da su stotine sibirskih haskija, mešanaca ove rase i drugih sibirskih pasa ostale bez doma, jer su ih vlasnici napustili. U poslednje tri godine kako kažu u azilima širom SAD, udvostručio se broj napuštenih pasa navedenih rasa.

Mnogi se pitaju kako smo seriju i napuštanje pasa doveli u vezu, ali simptomatično je da se najveći broj sibirskih pasa o kojima brinemo zovu Ice (led), Snow (sneg), Sansa (lik iz serije), Ghost (duh) -takođe ime jednog od "vukolikih" pasa iz serije. Kada to znamo - jasno nam je da su njihovi vlasnici ljubitelji popularne serije - objašnjavaju u jednom kalifornijskom azilu.

Veliki problem je, kako kažu zaštitnici životinja, i u tome što na ekranu ovi psi izgledaju prelepo, moćno, nalik vukovima, a mnogi bi želeli ovaj dašak "divljine" u svom domu. Međutim, pre kupovine psa oni se uopšte ne informišu o rasi, niti o tome da li je to pravi pas za njih.

Kako objašnjavaju stručnjaci, sibirski haski kao i druge sibirske rase su veoma aktivni psi, puni energije koji zahtevaju dosta fizičke aktivnosti, ali i mentalne stimulacije tokom dana. Ovo nije pas kome može da bude dosadno, potrebni su mu jednako aktivni vlasnici s kojima će trčati i šetati, i koji ga neće satima ostavljati samog kod kuće.

Nastavak na B92...



Povezane vesti

Popularnost serije "Igra prestola" ugrozila pse

Izvor: Vesti-online.com, 10.Jul.2018

Verovatno je prva pomisao koja vam je pala na pamet nakon čitanja ovog naslova bila - kakve veze jedno ima s drugim? Međutim, prema pisanju američkog portala The Dodo, obožavatelji ove serije poslednjih godina masovno kupuju sibirske haskije, a potom ih napuštaju...Svi koji su odgledali barem jednu...

Nastavak na Vesti-online.com...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.