Izvor: Nezavisne Novine, 18.Maj.2016, 16:32   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Popić: Rezultati popisa neće biti tačni

SARAJEVO - Agencija za statistiku BiH utvrdila je je jedinstvenu metodologiju popisa stanovništva, rekao je danas prvi čovjek Agencije Velimir Jukić na konferenciji za novinare.

- Nije bilo koncenzusa – rekao je Jukić.

On je dodao da koncenzusa nije bilo jer je njegov zamjenik iz reda srpskog naroda Miljan Popić bio protiv objave rezlutata popisa ovom metodologijom.

- Kao direktor imam pravo da na kraju sam odlučim po kojoj metodologiji da se radi – >> Pročitaj celu vest na sajtu Nezavisne Novine << naglasio je Jukić i dodao da već o danas Agencija počinje da radi ubrzano, čak i vikendima, kako bi se ispoštovao Zakon o popisu stanovništva i rezultati popisa objavili u skladu sa njim.

- Rezultate ćemo objaviti 1.jula kada je i zakonski rok – istakao je on i dodao da prema odluci 196.000 spornih popisnica biće tretirane kao rezidentni stanovnici.

Popić je istako da nije bio saglasan sa Jukićevom odlukom, te da će ovim biti prekršen Zakon o popisu stanovništva jer nije ispoštovan član 7.

- Na ovaj način dobićemo netačne podatke - upozorio je Topić i ističe da je na kontrolnom popisu čak 10 odsto stanovništva prepopisano.

Fadil Fatić, zamjenik direktora Agencije za statistiku BiH iz reda bošnjačkog naroda, rekao je da Jukić postupio po preporuka IMO tima i međunarodnim propisama.

Na pitanja da li je moguće da dođe do opstrukcija popisa Fatić je rekao da se to ne može desiti, te da ako bi to neko i pokušao za to bi mogao da krivično odgovora.

Popis stanovništva održan je od 1. do 15. oktobra 2013. godine.

Potpredsjednik Narodne skupštine RS Nenad Stevandić izjavio je da Srpska neće prihvatiti odluku o jedinstvenom programu obrade podataka popisa stanovništva u BiH prema kojoj će 196.000 spornih popisnica biti tretirane kao rezidentni stanovnici.

"Predstavnici RS u institucijama BiH odmah moraju reagovati zbog donošenja navedene odluke i hitno zatražiti sjednice Predsjedništva BiH, oba doma parlamenta BiH i Savjeta ministara. Ukoliko to ne urade znači da su u dosluhu sa onima koji rade protiv srpskih interesa", rekao je Stevandić.

Nastavak na Nezavisne Novine...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Nezavisne Novine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Nezavisne Novine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.