Izvor: Nezavisne Novine, 10.Mar.2015, 11:04 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Pooštrene kazne za ubistva žena
BRAZILIJA - Brazilski predsjednik Dilma Rusef potpisala je novi zakon kojim su pooštrene kazne za ubistava žena i djevojaka.
Prema ovom zakonskom rješenju, za ubistva u nasilju u porodici predviđene su kazne od 12 do 30 godina zatvora. Rusefova je rekla da novi zakon šalje jasnu poruku ženama da će ih država zaštititi.
Ona je u govoru povodom usvajanja zakona podsjetila da se svakog dana u Brazilu dogodi 15 ubistava žena.
U slučajevima poput ubistva trudnice >> Pročitaj celu vest na sajtu Nezavisne Novine << ili žene koja je tek rodila dijete, djevojčice mlađe od 14 godina ili žene starije od 60 godina - novi zakon predviđa još duže zatvorske kazne.
Novim zakonom izmijenjen je krivični zakon, kako bi femicid bio opisan kao bilo koji zločin koji se desi u okviru domaćeg nasilja ili predstavlja oblik diskriminacije žena, prenio je Bi-Bi-Si.
Slični zakoni usvojeni su u ostalim latinoameričkim državama, uključujući Salvador, koji ima najvišu stopu ubistava žena u svijetu.
Predstavnmik UN u Brazilu, Nadin Gasman, rekla je da "ovaj zakon definiše femicid kao specifičan fenomen" i da ima "preventivan karakter".
Tokom svog mandata, Rusefova je potpisala još neke zakone o zaštiti žena i djevojaka. U avgustu 2013. godine, potpisala je zakon prema kojem sve javne bolnice moraju da pruže usluge liječenja žrtvama silovanja kojima su seksualnim putem prenesene bolesti, uključujući virus HIV i sidu.
Nastavak na Nezavisne Novine...







