Pomor ribe u Nišu, mladići spasavali ošamućene

Izvor: B92, 07.Maj.2020, 10:58

Pomor ribe u Nišu, mladići spasavali ošamućene

Još nije poznato zbog čega je više hiljada riba uginulo u Gabrovačkoj reci u Nišu, kazao je direktor Ribočuvarskog preduzeća "Južna Morava 2" Nikola Kumanović.

On je agenciji Beta rekao da je policija noćas po nalogu tužilaštva obavila uviđaj i uzeti su uzorci vode.

"Uginule ribe bilo je od MIN-ovog instituta skoro do samog ušća Gabrovačke reke u Nišavu. Uglavnom se radi o sitnijoj ribi - klenovima, krkuši i potočnoj mreni, ali bilo je i krupnijih primeraka >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << ribe", izjavio je Kumanović.

Prema njegovim rečima, ribočuvari su vrlo brzo po pozivu stanovnika tog dela grada izašli na teren, a obaveštena je i komunalna policija i republički inspektor za ribarstvo.

"Ne možemo da pretpostavimo šta je izazvalo pomor. U tom delu gradske opštine Palilula nema fabrika", kazao je Kumanović.

Prema njegovim rečima, koja god supstanca je bila u vodi vrlo brzo je završila u Nišavi.

"Nekolicina mladića iz tog dela grada je ošamućene ribe vadila iz reke i stavljala u kante sa čistom vodom. Kada su ih posle posla sata vratili u reku, ribe su nastavile normalno da plivaju", izjavio je Kumanović.

On je kazao da je uzimanje uzoraka vode najveći problem za otkrivanje uzroka uginuća riba.

"Da bi znali šta je uzrok pomora, uzorak vode mora da se uzme u roku od najviše jednog sata, jer posle toga voda sve odnese. Međutim, ribočuvari ne mogu da uzimaju uzorke vode, to može samo Institut za javno zdravlje ili neka druga ovlašćena institucija", kazao je Kumanović.

Prema njegovim rečima, uzorak vode, koji bi uzeli ribočuvari, ne bi bio validan dokaz na sudu.

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.