Pomirenje samo uz istinu

Izvor: RTS, 04.Nov.2010, 21:48   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Pomirenje samo uz istinu

Svaki narod treba da prihvati svoje zločine da bi bilo moguće pomirenje u regionu, zaključeno na skupu verskih zajednica u Sarajevu. Predstavnici raznih konfesija podržali osnivanje Regionalne komisije za utvrđivanje istine o zločinima.

Predstavnici verskih zajednica i crkava poručili su na konsultacijama o Inicijativi za formiranje Regionalne komisije za utvrđivanje istine o zločinima (REKOM) održanim u Sarajevu, da bez utvrđivanja činjenica i njihovog prihvatanja u >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << svim narodima na području bivše Jugoslavije, nema pomirenja.

Više od 60 predstavnika verskih zajednica i crkava iz BiH i regije saglasili su se da svaki narod treba da prihvati zločine koji su se činili u njihovo ime i solidarisali se za žrtvama na svim stranama.

Monsinjor Mato Zovkić rekao je da svi treba da budu solidarni prema žrtvama, bez obzira iz kojeg naroda dolaze.

"Za neke je ovde bio rat za neke agresija. Pitanje je hoćemo li ovde imati uvek tri ili jednu istinu. Pitanje je ima li dobre volje i remena u kojem bi obični ljudi hteli da povrate i steknu međusobno poverenje. Žrtvama treba vratiti dostojanstvo i činjenice o ratnim zločinima moraju se utvrditi", rekao je Zovkić.

Sveštenik Mitropolije Dabrobosanske Boško Tošović, rekaoje da je suočavanje sa prošlošću preko potrebno jer se ne može narod zvati zločinačkim.

"Narod ne sme snositi krivicu za zločine, koji jesu počinjeni, nego pojedinci koje treba imenovati. Pojedinac se mora suočiti sa prošlošću. S druge strane žrtve su često iskorišćavane. Ako se želi ozbiljno razgovarati o ovoj inicijativi onda celi proces treba gledati iz perspektive žrtve", rekao je Tošović.

Ujedinjenje dobrih ideja 

Sarajevski muftija Husein Smajić, rekao je da REKOM treba da bude internacionalan i da ustraje u svom radu.

"Ljudima treba reći istinu, treba činjenično zapisati stvari i reći ljudima da imaju budućnost. Ja očekujem od REKOM da objedini sve naše dobre ideje u jednu, da ujedini naša mišljenja", rekao je Smajić.

Arhijerejski zamenik Arhiepiskopa Makedonske pravoslavne crkve Protojerej Dragi Kostadinovski, naglasio je da se zločinci ne smeju prikrivati bez obzira u čijoj kući bili.

"Mržnja je negde veća negde manja. Crkve je ne mogu u potpunosti sprečiti, ali mogu da porade na tome da je bude manje", rekao je Kostadinovski.

Predstavnici nekoliko verskih zajednica i crkava nisu mogli da prihvate iz protokolarnih razloga da na konsultacijama učestvuje Crnogorska pravoslavna crkva, zbog čega je mitropolit te crkve vladika Mihajlo zamoljen da odustane od učestvovanja, što je on i učinio.

Međutim, vladika Mihajlo je rekao da Mitropolija želi da bude uključena u proces osnivanja REKOM, kako bi doprinela vraćanju dostojanstva žrtvama.

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.