Izvor: B92, 12.Avg.2008, 15:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Pomirenje DS-a i SPS-a
Novi Sad -- Deklaracija o pomirenju Demokratske stranke i Socijalističke partije Srbije biće potpisana do kraja avgusta, najavio je Žarko Obradović.
"Papir postoji, tekst je napisan i uskoro će ga potpisati predsednici stranaka Boris Tadić i Ivica Dačić. To je sporazum o političkim principima, pomirenju i vrednostima koje dve stranke promovišu u izgradnji Srbije kao proevropske države", rekao je zamenik predsednika SPS-a, Žarko Obradović.
Prema njegovim >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << rečima, paraf bi trebalo da stavi tačku na "dve decenije dugo neprijateljstvo".
"Naravno, spremni smo da pogledamo unazad, da sagledamo prošlost u svetlu činjenica, bez retuširanja. Spremni smo, takođe, da iskažemo jedan sud, a potom da se zajednički okrenemo ka budućnosti", zaključio je Obradović.
Deklaracija će, kako je najavljeno, biti ponuđena i ostalim članicama vladajuće koalicije, ali, za sada, one nisu pokazale interes da se priključe.
Predsednik Političkog saveta Srpskog pokreta obnove Milan Đukić je rekao da ta stranka "nije zainteresovana", a protiv deklaracije su se izjasnili i predstavnici G 17 plus.
Zamenik predsednika Lige socijaldemokrata Vojvodine Bojan Kostreš je izjavio da "pomirenje nije nemoguće", dok je predsednik Saveza vojvodjanskih Mađara Ištvan Pastor kazao da ta partija "nije u zavadi ni sa kim, pa nema razloga ni da se miri".
Vučelić: Deklaracija potpuno besmislena
Član Glavnog odbora Socijalističke partije Srbije (SPS) Milorad Vučelić rekao je danas da je najavljena deklaracija o pomirenju te stranke i Demokratrske stranke "potpuno besmislena".
"Oni koji bi trebalo da se pomire to su već učinili i lepo sarađuju u vlasti", rekao je Vučelić.
Prema njegovom mišljenju, deklaracija o pomirenju bi značila izvinjenje SPS-a što nije ranije doveo na vlast DS, odnosno dokaz "širine" DS da je spreman da oprosti socijalistima što im devedesetih godina nisu dozvolili "ni da primirušu vlast".
Vučelić je kazao da je SPS sada u raskoraku sa svim svojim programskim opredeljenjima i politikom Slobodana Miloševića, zbog čega je najavio prelazak u Pokret socijalista koji predvodi Aleksandar Vulin.
On je uveren da će saradnja SPS i DS trajati dugo, uz ocenu da je uloga Jedinstvene Srbije i PUPS-a u toj koaliciji, "beznačajna".
"To su najobičnije interesne grupacije kratkog daha, koje su okupljene, s jedne strane oko male pljačke malog grada, a s druge, oko udruženja baba i deda protiv sopstvenih unuka’’, zaključio je Vučelić.





