
Izvor: B92, 25.Sep.2012, 13:50 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Polovine dece nema pristup vrtićima
Beograd -- Više od polovine dece u Srbiji, uzrasta tri do pet i po godina, nema pristup vrtićima, rekla je direktorka Kancelarije UNICEF-a Judita Rajhenberg.
Rajhenberg kaže da država mora strateški da ulaže u predškolsko obrazovanje, jer je to investicija u budućnost.
Ona je na predstavljanju studije "Ulaganje u obrazovanje u ranom detinjstvu u Srbiji" u hotelu "Park" istakla da smeštajem u vrtićima nisu obuhvaćeni oni kojima je najpotrebnije - siromašni, romska >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << deca i deca sa sela.
"Dobiti od snažnog podsticanja razvoja u ranom detinjstvu daleko su najveće upravo među ovim grupama koje su najuskraćenije. Budućnost svake zemlje zavisi od najmlađih stanovnika i ulaganje u najmlađe je najsigurnija investicija", rekla je Rajhenberg.
Državni sekretar Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Muhedin Cijuljanin podsetio je da je rani razvoj jedan od temelja celokupnog razvoja ličnosti i da je od velikog značaja za razvoj društva uopšte.
"Pozitivna iskustva EU su pokazala da su opravdana i najisplativija ulaganja u rani razvoj, jer je investicija najmanja, a daje najbolje rezultate", rekao je Cijuljanin.
Pomoćnik ministra prosvete i nauke Želimir Popov istakao je da predškolsko obrazovanje finansiraju lokalne samouprave i da su razlike između Beograda i manjih gradova ogromne.
"Mora se povesti računa da se te razlike između Beograda i unutrašnjosti ne povećavaju. U Ministarstvu prosvete se samo troje ljudi bavi predškolskim obrazovanjem i država mora imati više sluha da ta 'kapa', kao krovna konstrukcija bude jača", rekao je Popov.
Predstavnik Univerziteta Jejl Jan Van Ravens istakao je da novac nije ključni problem i da se puno može uraditi i sa postojećim budžetom.
On je objasnio da su istraživanja pokazala da su deca, koja su uključena u predškolski program uspešnija u školi, da ređe napuštaju školovanje i da je zdravlje ove dece mnogo bolje.
Prema njegovim rečima, time se smanjuje potrošnja za zdravstvenu zaštitu i manje je verovatno da će ova deca, kada odrastu, da se upuste u kriminalne krugove.