Izvor: Blic, 27.Avg.2009, 11:45 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Polovina vozača prešla na gas
Sombor - Novo poskupljenje benzina zabrinulo je samo polovinu somborskih vozača, jer se druga polovina vozi na gas. Oni koji više troše mešavinu propana i butana iz plinskih, a manje iz benzinskih rezervoara, kažu da tako uštede 50 odsto novca.
Taj podatak je naveo mnoge da ugrade gas u svoje automobile pa serviseri imaju poprilično posla. Ugradnja gasa košta od 200 do 1.000 evra, zavisno od tipa vozila, a uloženi novac se brzo vraća. Da je sve više vozila na plin pokazuje >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << i podatak da su pre tri godine u Somboru postojale dve pumpe za prodaju gasa, a sada šest.
- Gas sam ugradio 2002. godine, što mi se isplatilo već posle 10.000 pređenih kilometara. Za sedam godina sam prešao 150.000 kilometara i, po mojoj računici, uštedeo sam 5.000 evra. Odlazak i povratak u Sutomore koštao me je 60 evra - kaže Nenad Zagorac.
U somborskim servisima su zadovoljni brojem mušterija, ali ih to ne čudi jer je cena gasa 47 dinara, a posle poslednjeg poskupljenja benzin je premašio 105 dinara. Plin su ugradili skoro svi somborski taksisti.
- Ušteda je 50 odsto. Potrošnja je veća za 10 odsto nego kada vozilo ide na benzin, ali razlika u ceni plina i benzina je tolika, pa ispadne da je vožnja na gas upola jeftinija. Ugradnja plina košta od 500 do 1.000 evra, ali taksistima se ta investicija isplati za šest meseci - kaže taksista Zvonko Serenčeš.
Miomir Vojković, poslovođa „Magneta", jedne od šest gasnih pumpi u Somboru, kaže da su siromašniji građani primorani da sa benzina pređu na tečni gas. To se može videti i po tipu vozila.
- Sedamdeset odsto vozila, u koja su vlasnici ugradili plin, starijeg su tipa. Na drugoj strani, plin ugrađuju i vlasnici ekstra skupih automobila - kaže Vojković.
U servisu auto-gasa „Sequent" potvrđuju da sve više vozača ugrađuje plin.
- Ugradnju plina najčešće traže vlasnici vozila koja su proizvedena od 1993. do 2000. godine. Za klasičan sistem, koji se ugrađuje u karburatorska vozila, uloženi novac se vraća posle 5.000 kilometara. Novac za plinske instalacije na savremenim vozilima vraća se posle 15.000 pređenih kilometara - kaže Zlatko Laskač, vlasnik servisa.
- Noviji multiventili su opremljeni sa sedam nivoa zaštite, pa je nemoguća eksplozija plinskog rezervoara. Čak kada se vozilo zapali, taj rezervoar neće detonirati. Vozači najviše greše kada natoče plin, a ne sipaju i benzin u rezervoar. Dvadeset odsto rezervoara uvek mora biti napunjeno benzinom - upozorava serviser Zlatko Laskač.
Velika porodična ušteda
Četvoročlanu porodicu put do Novog Sada i povratak u vozilu na plin koštaće 700 dinara. Da putuju autobusom, platili bi karte, pa bi ih odlazak i povratak koštao 5.400 dinara.











