Izvor: Blic, 28.Feb.2013, 14:02 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Poljoprivrednici: Sprovesti mere za mleko
Asocijacija poljoprivrednika apelovala je danas na nadležne institucije da po hitnom postupku donesu i realizuju mere, kojima će se prevazići šteta koju poljoprivredni proizvođači trpe usled pojave aflatoksina u mleku.
S obzirom da je opstanak stočarstva u Srbiji ugrožen, te da je pre svega malim i srednjim proizvođačima neophodna pomoć države, Asocijacija podržava mere za podizanje nivoa kvaliteta mleka u Srbiji, koje je donelo Ministarstvo poljoprivrede i insistira >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << na njihovoj hitnoj realizaciji.
Te mere su, kako se navodi u saopštenju Asocijacije, da mlekare nastave kontinuirano preuzimanje mleka sa farmi bez obzira na njegov kvalitet, kako mleko ne bi propadalo na štetu farmera i kako bi proizvođači ostvarili pravo na
premiju po predatoj litri mleka, koja im pripada po Zakonu i da se svim farmama, koje proizvode mleko podeli kukuruz iz robnih rezervi i to 300 kg po grlu muzne krave i odgovarajuća količina zeolita.
Pored ovih mera, Asocijacija poljoprivrednika predlaže da se pristupi usaglašavanju Pravilnika o prisustvu aflatoksina u stočnoj hrani i Pravilnika o niovu aflatoksina u mleku, jer je, prema važećim dokumentima, dozvoljeni nivo aflatoksina u hranivu direktno proizvodi koncentraciju aflatoksina u mleku određenoj prema pravilniku koji je na snazi od 2010. godine.
Hitne mere za sprečavanje štete od aflatoksina
Izvor: Akter, 28.Feb.2013
Asocijacija poljoprivrednika pozvala je danas nadležne institucije da, po hitnom postupku donesu i realizuju mere, kojima će se prevazići šteta koju poljoprivredni proizvođači trpe zbog pojave aflatoksina u mleku









