Političari su nezainteresovani za problem krađe podataka VIDEO

Izvor: B92, 09.Jan.2019, 14:17   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Političari su nezainteresovani za problem krađe podataka" VIDEO

Sajberšpijunaža i hakerski napadi postali su svakodnevica, a slučaj krađe osetljivih podataka ovih dana potresa Nemačku.

Tamo je uhapšen dvadesetogodišnjak koji je mesec dana na Tviteru objavio privatne informacije skoro hiljadu političara i poznatih ličnosti, uključujući kancelarku Angelu Merkel i poslanike svih partija u Bundestagu osim ultradesničarske Alternative za Nemačku.

Na pitanje zašto su političari postali laka meta hakera i kako se zloupotrebljavaju >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << lični podaci, u emisiji Jutro Prve televizije odgovarao je IT stručnjak Andrej Petrovski, direktor "Share Certa".

Nemačke vlasti su žustro reagovale zato što je tu reč bila o političarima. A da li bi se isto postupilo da su u pitanju bili lični podaci građana?

"Trebalo bi da bude tako. Međutim, to što se niko mesec dana nije bavio time je najveći problem u celoj situaciji", smatra Petrovski.

Dečak od 20 godina, koji nema formalno obrazovanje iz IT oblasti, prikupio je podatke koji su se uglavnom nalazili javno na internetu, jer ih je neko ranije već ostavljao. A deo tih podataka, kao što su adrese, brojevi telefona, imejl adrese, je strogo privatne prirode. On je to objavljivao tokom nekog vremena i bio je ignorisan, a pritom nije iznosio nikakve zahteve da bi prestao to da radi.

"Slučaj je dobio taj 'hajp' kada su mediji krenuli da objavljuju o tome. To nam govori koliko su političari nezainteresovani za ove teme dok to ne dođe u 'mejnstrim', odnosno dok javnost ne počne reaguje na ove stvari", smatra Petrovski.

Komentarišući reklamu za hakerski alat, namenjen krađi podataka i rudarenju kriptovaluta, objavljenu na Twitteru, Petrovski kaže da takve stvari nisu legalne na internetu.

"Bilo koji neovlašćeni pristup zaštićenom računarskom sistemu je krivično delo i u Srbiji i u celom svetu. Regulisano je zakonom i za to postoji propisana kazna", navodi on.

Kako razlikujemo legalno od nelegalnog na internetu? Koliko su bezbedne savremene komunikacije? Kakav bi trebalo da bude režim zaštite ličnih podataka? I šta bi iz afere koja se dogodila u Nemačkoj moglo da poistekne? Saznajte u snimku iz emisije Jutro Prve televizije.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.