Policija pojačala prisustvo za sutrašnji skup u Blajburgu

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 17.Maj.2019, 09:53   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Policija pojačala prisustvo za sutrašnji skup u Blajburgu

Austrijska policija pojačano će biti prisutna na sutrašnjem skupu, povodom stradanja ustaša neposredno po okončanju Drugog svetskog rata, koji se tradicionalno održava u Blajburgu, Austrija, a na kojem se očekuje dolazak više od 15.000 ljudi, najviše iz Hrvatske.

Planirano je da u Blajburgu u vreme održavanja skupa, koji je okarakterisan kao najveće nacističko okupljanje u Evropi, bude 450 policajaca, jedan državni tužilac, kao i pripadnici Službe za strance i azilante, >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << saopštila je policija.

Ovogodišnje okupljanje, koje se održava pod pokroviteljstvom Hrvatskog sabora, biće održan u promenjenim okolnostima jer je nadležna biskupija odbila za izda odobrenje za održavanje biskupske mise, pa ovaj skup više ne potpada pod versku manifestaciju, već pod zakon o okupljanju.

Planirano je da skup počne molitvom na groblju, zatim povorkom koja će se kretati do spomenika, gde će biti pročitana misa i položeni venci.

Prema policiji očekuju se pre svega učesnici iz Hrvatske, ali i Nemačke, Švajcarske i Austrije, a računa se sa dolaskom između 100 i 150 autobusa, kao i brojnim automobilima.

Policija je, u poređenju sa prošlom godinom značajno povećala svoje prisustvo i to za jednu trećinu više.

Takođe će skup sa neba pratiti i dva helikoptera Ministarstva unutrašnjih poslova.

Policajci će, kako je najavljeno, na licu mesta pratiti da li učesnici krše zakon o zabranjenim simbolima, pošto je odnedavno ustaško obeležje ušlo na listu zabranjenih simbola u Austriji za ša su predviđene drastične kazne.

Najavljeno je da će kršenje tog zakona biti odmah sankcionisano hapšenjem a državni tužilac koji će biti prisutan odmah će odrediti kaznu.

Prošle godine, dok još nije bio na snazi novi zakon o zabranjenim simbolima, uhapšeno je sedam lica koji su nosili nacističke simbole, od kojih je pet već osuđeno.

Pored komemoracije planirane su i dve demonstracije protiv ustaškog okupljanja.

U centru Blajburga biće održan skup „Za zabranu ustaških i nacističkih okupljanja".

Drugi skup se održava kod železničke stanice u Blajburgu i povorka će se kretati nadomak Lojpaškog polja, gde se održava sporna komemoracija, a organizatori ističu da će tim okupljanjem odati poštu saveznicima i borcima za oslobađanje Austrije od nacizma.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Uoči komemoracije u Blajburgu, Austrija upozorava

Izvor: RTS, 17.Maj.2019

U Blajburgu će u subotu biti održana komemoracija ustašama u Blajburgu. Austrijska policija upozorava da su pooštreni zakoni i da se neće tolerisati oznake vojske Nezavisne Države Hrvatske koje su izjednačene s nacističkim oznakama iz Drugog svetskog rata. Kazne su novčane, ali i zatvorske...

Nastavak na RTS...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.